referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Pondelok, 5. decembra 2022
Marketing - trh, význam
Dátum pridania: 11.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: frappe
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 336
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
TRH – VÝCHODISKO A CIEĽ MARKETINGU

Trh je moderným nástrojom uskutočňovania výmeny, založený na rozhodnutiach svojich subjektov (t. j. výrobcov aj spotrebiteľov) a rešpektujúci určité pravidlá hry. Ciele trhu možno dosiahnuť len v spojení s uváženým vytváraním podmienok na pôsobenie trhu, s konkurenciou založenou na rovnocennosti nemonopolných subjektov , s otvorením sa ekonomiky svetu a zahraničnému kapitálu a s posilnením celkovej ekonomickej rovnováhy v pracovných silách, peniazoch a cenách a v kvalite práce. Trh by sme mohli prirovnať k sudcovi, ktorý vynáša rozsudok nad výrobcami podľa toho, ako dokázali vystihnúť dopyt spotrebiteľa a ako premietli túto skutočnosť do ponuky. Je „neviditeľnou silou“, ktorú spoznal už vo svojich 18 rokoch T. Baťa. Odvtedy ho nútila vyrábať tovar, ktorý zodpovedal nielen možnostiam jeho ponuky, ale aj dopytu. Segmentácia (štruktúra, fragmentácia) trhu umožňuje umožňuje podnikom realizovať vhodnú marketingovú stratégiu. Hľadiská segmentácie trhu:
- PREDMETOVÉ HĽADISKO:
Ide o trh tovarov, surovín, spotrebných tovarov, poľnohospodárskych výrobkov, textilu, automobilov, služieb, ocele, cigariet s filtrom, kávy atď.
Každý tovar má svoj trh, konkrétne subjekty trhu a konkrétnu štruktúru jeho základných zložiek. Keď sa stretne jeden subjekt ponuky s jedným subjektom dopytu, možno hovoriť o trhu. - GEOGRAFICKÉ (PRIESTOROVÉ) HĽADISKO:
Tu rozlišujeme miestny, oblastný, vnútorný, zahraničný i svetový trh. Napr. trh cestovného ruchu Slovenska. - ČASOVÉ HĽADISKO
Možno hovoriť o trhu 20. storočia, o sezónnom a vianočnom trhu, skutočnom (reálnom) a potenciálnom (možnom) trhu.

Okrem týchto základných členení poznáme aj ďalšie, napr. trh mládeže, dospelých a starnúcich, trh mestský, legálny a čierny, trh kupujúcich, predávajúcich, trh práce, tovaru, materiálu a pod. Základné faktory trhu:
- dopyt
- ponuka
- cenaMARKETING
Anglické slovo market (the market) v slovenčine znamená trh, trhovisko. Koncovka –ing vyjadruje dej (činnosť). Marketing je vyjadrením určitej reality, je atribútom trhovo orientovanej ekonomiky a má svoje miesto v našom odbornom slovníku. Je to súhrn všetkých obchodných činností, potrebných k uskutočneniu prevodov od vlastníka tovarov po zabezpečenie ich fyzického predaja, dodávky.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Šimončič, S. I., Marketing Manažment. ASKLEPIOS 1991, Kulčáková M. a kol., Výskum trhu. SOFA Bratislava 1994, Prachár J., Čo je marketing?. Slovenské pedagogické nakladateľstvo Bratislava 1991
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.