referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcel
Sobota, 20. apríla 2024
Leasing
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: alena
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 722
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Podnikateľské subjekty, ako aj iné subjekty potrebujú svoju štruktúru strojového vybavenia modernizovať, alebo priamo obstarať novú. Možností je niekoľko. Prvá možnosť je financovanie nákupu nových zariadení z vlastných zdrojov.

Druhá možnosť je nákup s pomocu cudzích zdrojov. Klasickým a osvedčeným spôsobom je financovanie pomocou úveru z domácich alebo zahraničných bankových ústavov, či s pomocu úveru z domácich zahraničných bankových ústavov, či s pomocou iných foriem zdrojov (nebankové finančné inštitúcie, fondy, pôžičky). Novší spôsob obstarania investícií je leasing. Významný rozvoj leasingu vo svete začal v USA a vo Veľkej Británii už v období po druhej svetovej vojne. V Európe nastal značný rozmach leasingu od počiatku 60-tych rokov. Leasingový trh na strane ponuky tvorí niekoľko desiatok leasingových spoločností. Prvé leasingové spoločnosti domácich i zahraničných bánk (príp. spoločné podniky), tiež sú tu spoločnosti veľkých výrobcov, resp. dovozcov. Väčšina spoločností má univerzálne zameranie na leasing hnuteľných predmetov. Len niekoľko najväčších leasingových spoločností ponúka svoje slúžby na celom území republiky. Ostatné pokrývajú potreby podnikateľov svojho regiónu.

Skutočne otvoreným problémom je to, že zatiaľ takmer neexistuje trh oblasti operatívneho leasingu a prenájmu nehnuteľností. Príklady ekonomiky rozvinutých krajín ukazujú, že podiel operatívneho leasingu a leasingu nehnuteľností dosahuje významný podiel vo svojej oblasti. Operatívny leasing je veľmi vhodný najmä pre dopravné prostriedky a výpočtovú techniku. V súčasnosti sa neveľmi využíva v dôsledku jeho ekonomickej nevýhodnosti a nemožnosti rýchlejšieho odpisovania pri spomenutom dokázateľne rýchlejšom opotrebení prenajímaných predmetov.

Leasing nehnuteľností sa prakticky nemôže rozbehnúť kvôli nepriaznivým legislatívnym úpravám. Prenajaté nehnuteľnosti nie je možné rýchlejšie odpisovať ani formou finančného leasingu, lebo doba odpisovania je stanovená na 50 rokov, navyše prenájom je predražený z titulu poplatkov z prevodu nehnuteľností, ktoré je potrebné platiť pri každej zmene majiteľa, t.j. raz pri nákupe prenajímateľom a druhý raz pri predaji nájomcovi. Zákonom minimálne stanovená doba prenájmu nehnuteľností na 8 rokov je v súčasných reáliach Slovenska neuskutočniteľná. Banky prakticky neposkytujú úver na financovanie takéhoto projektu v dlhšej dobe ako 4 až 5 rokov.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Leasing 2.9883 1015 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.