referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Piatok, 19. apríla 2024
Význam reklamy v trhovej ekonomike
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: alena
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 287
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 8m 30s
Pomalé čítanie: 12m 45s
 
Bolo by zaujímavé vedieť, aké asociácie sa ľuďom spájajú so slovom reklama, na čo v súvislosti s týmto slovom myslia jej tvorcovia, na čo jej zadávatelia a na čo spotrebitelia. Zaujímavé by pre mnohých z nás boli aj iné veci. A niektoré nie sú iba zaujímavé, ale aj dôležité. Predovšetkým je dôležité vedieť, čo a za akých podmienok môžeme od reklamy očakávať.

Po zmene systému hospodárstva z plánovaného na trhové, po otvorení sa trhu obrovskej konkurencii už nestačí len vyrábať efektívne a kvalitne. Je potrebné nájsť si pre svoje výrobky ten správny spôsob propagácie. Rozvinutý marketing sa stal alfou a omegou podnikania. Vráťme sa najskôr o niekoľko rokov späť. Náhly príchod reklamy medzi ľudí mal množstvo negatívnych reakcií. Prijímatelia reklamy sa tvárili, že ju k svojmu životu nepotrebujú, že ich otravuje a že sa ňou vôbec neriadia. Významnú úlohu vtedy zohrali novinári, ktorí našli v tomto novom „fenoméne“ čerstvú studnicu námetov a intenzívne z nej začali čerpať. Spotrebitelia jednoducho reklame nepriali. V takejto atmosfére začali pôsobiť reklamné agentúry a presviedčať potencionálnych zákazníkov, že k formujúcemu sa trhu nevyhnutné patrí aj reklama. Vyvrátili pochybnosti o mieste reklamy v našej spoločnosti – spotrebiteľom dali jednoznačne najavo, že zadávatelia a média to sňou myslia vážne a potencionálnym zadávateľom reklamy názorne predviedli účinný prostriedok konkurenčného boja. Bol to práve príchod zahraničnej konkurencie, ktorý ešte viac urýchlil proces rozvoja reklamného trhu na Slovensku. Podniky, ktoré celé roky ťažili zo svojho monopolného či dominantného postavenia na trhu a ktoré sa dlho nazdávali, že reklamu k svojej činnosti nepotrebujú, zrazu stáli zoči-voči konkurencii. Madit sa stretol v jednej predajni s motorovými olejmi Mogul, Shell, Mobil, na pultoch sa vedľa čokolád z Figara ocitli čokolády značiek Milka, Nestlé, Orion. Slovenská poisťovňa privítala Otčinu, Alianz a rad konkurentov Slovenskej poisťovne narastal rýchlym tempom. Významné nadnárodné spoločnosti sa začali uchádzať o domáceho spotrebiteľa značkou svojich výrobkov a reklamou. A tak aj

Slovnaft, Slovakofarma, Calex, Palma a mnoho iných podnikov vstúpilo do procesu transformácie a začali sa venovať aj komunikácii so spotrebiteľom. Dnešná silná pozícia mnohých z nich na slovenskom trhu je potvrdením, že urobili dobre. Tento pohľad do nedávnej minulosti je jednoznačným dôkazom toho, že trh reklamu potrebuje. Trh totiž jej nutnosť pochopil sám.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.