referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Estera
Piatok, 12. apríla 2024
Význam trhovej ekonomiky v EU a USA
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: alena
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 7 410
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 29.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 49m 40s
Pomalé čítanie: 74m 30s
 
1. vznik trhovej ekonomiky

a) v Európe

b) v USAa/ Statky ktoré sa produkujú pre vlastnú spotrebu a nie pre trh nazývame naturálnym hospodárstvom. Aristoteles rozlišoval hosp. činnosť, kt. cieľom je uspokojovanie potrieb človeka a činnosť, kt. cieľom je dosahovanie zisku prostredníctvom obchodu alebo úžery. Rozvoj špecializácie práce a jednotlivé predtým sutarktné hospodárstva sa začinajú rozvíjať prostredníctvom výmeny – trhu. Trh sa takto stal miestom, kde proti sebe stoja výroba a spotreba. Hosp. pokrok nahradil naturálne hospodárstvo peňažným – statky sa už nevymieňajú za iné statky, ale za peniaze.

Na voľnom trhu sa nielen pružne menia ceny statkov ale aj veľkosť ponuky, resp. dopytu.

Môžu mať formu:

a) voľnej súťaže – stav, pri ktorom existuje veľké množstvo malých slobodných, nikým a ničím neobmedzovaných výrobcov a spotrebiteľov. Pritom ani jeden zo súťažiacich nesmie byť taký silný, aby sám mohol podstatne ovplyvňovať ponuku či dopyt.

b) monopol – možnosť zvyšovať cenu produktu, nemeniť jeho sortiment, resp. kvalitu.

Statky majú úžitkovú hodnotu. Peniaze – statok, za kt. sa kupujú iné statky – užitočné veci. Špecializácia – vytvára základ toho, aby každý mohol vyrábať dľa svojich schopností výrobky, kt. môže najlepšie vyrobiť pre rozširujúcu sa oblasť spotreby. Jednotlivé hospodárstva sa začínajú navzájom doplňovať práve v dôsledku rozvoja trhu. Nevýhody naturálnej výmeny:

a) nie všetky statky sú dokonale deliteľné

b) vymieňajúci často nemajú čo vymieňať, lebo nepotrebujú výrobky, kt. jedna či druhá strana vyrobila

c) počet statkov neustále rastie a so zmenou ich kvality rastie aj počet možných vzájomných výmen

Peňažná výmena – v nej sa výmeny uskutočňujú dľa množstva peňazí, kt. má tá – ktorá osoba k dispozícii. Trh je spojovacím faktorom jednotlivých hospodárstiev.

Kresťanstvo – daj bohu čo je božie, vrchnosti čo patrí vrchnosti – ústup od soc. spravodlivosti. K. Wojtyka – odtajenie inviz. súdov.Merkantilizmus
- 15. 16. str. predstavoval prvý pokus o vysvetlenie predpokladov a podstaty trhovej ekonomiky. Množstvo drahých kovov – peňazí, predstavoval hlavné meradlo bohatstva i moci tej ktorej krajiny. Ich zdrojom už nebola len vlastná ťažba zlata či striebra v rámci štátu, ale aj rozvýjajúci sa MO a príliv zlata a striebra z Ameriky.

- merkantilisti považovali hromadenie peňazí za dôležitý faktor, kt. oživuje celé hospodárstvo a umožňuje bezporuchové fungovanie jeho trh.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.