referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Banková sústava SR
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 870
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 12m 30s
Pomalé čítanie: 18m 45s
 
- Základné zložky bankovej sústavy (emisné a obchodné bankovníctvo a ich vzájomné

väzby)

- Úlohy, právne postavenie a charakteristika NBS (Zákon o NBS, nástroje riadenie obchodných bánk, hlavný účel centrálnej banky v SR)

- Právne postavenie , miesto a úloha obchodných bánk v ekonomike slovenskej republike

- Banky so špeciálnymi funkciami

Vypracovanie :

Banková sústava predstavuje systém, ktorý vytvárajú banky pôsobiace v hospodárstve. Banková sústava môže byť na rôznom stupni rozvoja. Najčastejšie býva dvojstupňová (duálna). Prvý stupeň tvorí centrálna banka (emisná, ceduľová, ústredná). Táto banka zohráva úlohu makroekonomického centra. Jej úlohou je zabezpečenie stability meny, čo sa premieta aj do jej funkcie. Druhy stupeň tvoria ostatné banky – komerčné. Činnosť týchto bánk má väčšinou obchodnopodnikateľských charakter s cieľom dosahovania zisku. Hlavnou úlohou týchto bánk je sprostredkovanie pohybu dočasne uvoľneného kapitálu od tých subjektov, kde sa uvoľnil, k tým, ktoré predstavujú dopyt po ňom.



Význam a postavenie bánk v trhovej ekonomike neustále rastie. Trhové prostredie stimuluje ekonomické subjekty na bezpečné uloženie dočasne voľných peňažných prostriedkov na ich zhodnotenie.

Banková sústava je neodmysliteľnou súčastou finančného trhu. Na finančnom trhu pôsobí jako sprostredkovateľ medzi stranou ponuky a stranou dopytu po dočasne uvoľnených zdrojoch. V tejto oblasti má nezastupiteľné miesto.

Banková sústava SR sa nachádza v štádiu transformácie z centralizovanej bankovej sústavy na decentralizovanú bankovú sústavu. Tj. bankovú sústavu trhovej ekonomiky. Je poznačená rozdelením bývalej ČSFR , jako aj celkovou situáciou ekonomiky štátu.

Banková sústava SR sa začala budovať 01.01.1993 kedy vznikla samostatná SR.



Banková sústava SR je dvojstupňová. Prvý stupeň tvorí NBS – centrálna banka, ktorej činnosť upravuje zákon 566/1992 Z.z. o NBS. Druhý stupeň tvoria ostatné banky – komerčné banky, ktorých činnosť upravuje zákon č. 62/19996 Z.z. o bankách.

Vzťahy medzi centrálnou bankou a celou skupinou obchodných bánk sú :



- všeobecne platné vzťahy. (stanovenie výšky povinných minimálnych rezerv)

- individuálne vztahy (žiadosť ochodnej banky o refinančný úver a jeho čerpanie)

Vzťahy medzi obchodnými bankami je veľa, rôznych druhov (od vzájomného vedenia účtov až po výmenu informácii, pripadne vytvorenie spoločnej banky).
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Banková sústava SR 3.0037 1864 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.