referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Patrícia, Patrik
Streda, 6. júla 2022
Základné úlohy hospodárskej politiky
Dátum pridania: 17.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: markoh
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 298
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 17m 30s
Pomalé čítanie: 26m 15s
 
Základné úlohy hospodárskej politiky v pokračujúcom transformačnom procese.Cieľom transformačného procesu je vytvorenie štandardnej ekonomiky. Navodenie vhodného výberu ekonomického prostredia a riadiacich parametrov je čiastočne paralyzované v týchto troch okruhoch: a.) v podnikovej sfére, kde dlhodobo dochádza k procesom tunelovania a k nekorektným odberateľsko-dodávateľským vzťahom.

b.) v bankovej a vo finančnej sfére, ktorá pohlcuje multiplikačné efekty zo zmien v konečnom dopyte na HDP (zo 4-násobnej zmeny na 1,14 v roku 1999) a úrokových sadzieb, ako flexibilnej odmeny za služby kapitálu, zatiaľ čo mzdy pracovníkov mimo tejto sféry sú nepružné.

c.)vo vládnom sektore, ktorý nevytvoril korektnú legislatívu pre fungovanie hospodárskych mechanizmov štandardnej ekonomiky, pripustil také formy privatizácie, ktoré umožňujú rozkrádať národný majetok, reštrukturalizácia hospodárstva je na nízkej úrovni. Vykazovaný HDP z 50% zodpovedá špekulatívnej bubline, ak zoberieme správu Štatistického úradu SR zo septembra 1999, kde sa vykazuje podiel priemyslu, stavebníctva a poľnohospodárstva 51,6% na HDP.


Koncom roka 1998 došlo k zmene hospodárskej politiky, keď sa expanzívna hospodárska politika zmenila na reštrikčnú. Bol to dôsledok narastajúcej finančnej nerovnováhy. Vytvorili sa nové rámce pre ekonomické prostredie so základnými parametrami:

Ţ rast HDP v stálych cenách, v priemere 3%.
Ţ inflácia v rozpätí 9 – 10%.
Ţ stupeň nezamestnanosti s predpokladom 15%.Cieľom novej hospodárskej politiky je vytvoriť stabilné hospodárstvo, t. j. také, ktoré by bolo odolné voči poruchám rôzneho druhu, najmä voči finančnej dlhotrvajúcej nerovnováhe (nerovnováha medzi fiškálnou politikou a prísnou menovou politikou).


Ekonomický rast SR sa bude vyvíjať pomalšie nielen v dôsledku recesných javov, nárastu menovateľa v tempe rastu, ale aj vzhľadom na skutočnosť, že hospodárstvo na všetkých úrovniach bude splácať dlhy, ktoré odoberú prostriedky na rozvoj. Prírastok fixného kapitálu pri dlhodobých investíciách vyvoláva pokles hraničnej efektívnosti a tým spôsobuje aj pokles tempa rastu bezprostredných efektov rastu HDP.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.