referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Patrícia, Patrik
Streda, 6. júla 2022
Druhy zásielok
Dátum pridania: 28.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jojobubica
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 575
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 16m 40s
Pomalé čítanie: 25m 0s
 
DRUHY ZÁSIELOK § 13 Lístky
(1) Lístky musia spĺňať podmienky ustanovené štátnou normou.8)
(2) Lístky sa zasielajú bez obalu. Nesmú mať vyčnievajúce alebo vyduté časti a nemožno k nim nič pripájať s výnimkou výstrižkov z novín a iných nálepiek, ak sú prilepené celou plochou.
(3) Lístky, ktoré nevyhovujú zasielacím podmienkam uvedeným v odseku 1 a 2 sa môžu zasielať bez obalu len v prípade, že budú vyplatené ako listy, ktoré prekročia rozmery štandardných listových zásielok podľa Poštového poriadku (§§ 2, 14).
§ 14 Listy
(1) V listoch možno zasielať písomnosti a drobné predmety do hmotnosti a rozmerov uvedených v Prílohe č. 3 tohto Poštového poriadku. Ich obal musí byť uzavretý. Veci podliehajúce colnému konaniu možno v listoch zasielať len do krajín, pri ktorých je to uvedené v poštovom sadzobníku.
(2) U listov tuzemského styku, ktoré nespĺňajú podmienky pre štandardné listové zásielky podľa § 2 Poštového poriadku sa vyberá osobitné poštovné podľa poštového sadzobníka. (3) V medzinárodnom poštovom styku možno používať zvláštny druh listov - aerogramy, ktoré sú prepravované letecky. Aerogramy predáva Slovenská pošta ako poštovú ceninu. V predajnej cene aerogramu je zahrnuté výplatné za obyčajný list do cudziny prvého hmotnostného stupňa a letecký príplatok. Do aerogramu sa nesmie nič vkladať, v opačnom prípade sa považuje za nedostatočne vyplatenú zásielku.
§ 15 Noviny a časopisy (len v tuzemskom styku)
(1) Za noviny sa považujú denníky, za časopisy publikácie s minimálnou periodicitou štyrikrát ročne.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.