referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Adrián
Štvrtok, 23. marca 2023
Kandidátske krajiny a ich prístupový proces do Európskej únie
Dátum pridania: 02.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: skaspa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 796
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 11.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 19m 10s
Pomalé čítanie: 28m 45s
 
ÚVOD

ZNOVUZJEDNOTENIE EURÓPY
Rozšírenie Európskej únie, v dôsledku ktorého sa súčasný počet členov (15 krajín) temer zdvojnásobí, je najvýznamnejším projektom Únie. Ďalšie úlohy, pred ktorými Únia stojí na začiatku tohto storočia – jednotná mena a rozvoj úlohy Európy v otázkach zahraničnej politiky, bezpečnosti a obrany – majú kľúčový význam, keďže sa dotýkajú naozaj kľúčových oblastí ekonomickej a politickej činnosti. Rozšírenie je však existenčný projekt. Začlenením krajín strednej a východnej Európy s ich viac ako 100 miliónmi obyvateľov doslova zmení tvar a rozmery Únie.
Prečo chcú do Únie vstúpiť? Prvotnou motiváciou národov strednej a východnej Európy hneď potom, ako sa vymanili spod sovietskeho vplyvu, bolo obrátiť sa na Európsku úniu a nechať si potvrdiť svoj návrat do európskej rodiny. Znamenalo to tiež nezvratný návrat k pluralistickej demokracii a trhovej ekonomike.
Druhým motívom je bezpečnosť: po odchode z Varšavskej zmluvy sa snažia zabezpečiť si nezávislosť tým, že vstúpia do západného spojenectva. Aby si zabezpečili bezpečnosť „natvrdo“, snažia sa stať súčasťou NATO a v roku 1999 sa to trom z nich – Poľsku, Maďarsku a Českej republike – aj podarilo. Z hľadiska „mäkkej“ bezpečnosti si však cenia aj EÚ, ktorej mechanizmy integrácie – spoločné pravidlá, spoločná politika, spoločné inštitúcie – pútajú jej členov tesne dohromady.
Nie v poslednom rade si kandidátske krajiny tiež želajú získať plný prístup na trh Európskej únie a k hospodárskym výhodám jej spoločných zásad a spoločného rozpočtu. Aj súčasní členovia hodlajú získať z rozšírenia. V politickom zmysle chcú mať prospech zo zvýšenia bezpečnosti a stability v strednej a východnej Európe. Rozšírenie podporí postavenie EÚ v celosvetových záležitostiach i vo vzťahoch s jej susedmi na európskom kontinente, napr. Ruskom. Ekonomicky získajú tým, že si k súčasným 370 miliónom na jednotnom trhu Únie pridajú viac ako 100 miliónov spotrebiteľov, v rýchlo rastúcich ekonomikách.
Ak rozšírenie nie je novou skúsenosťou a Únia sa úspešne rozrástla zo šesť na dvanásť a potom na pätnásť členov, v čom je terajšie kolo tak odlišné a prečo je tak významné? V prvom rade ide o viac kandidátov ako tomu bolo kedykoľvek v minulosti: Únia rokovala predtým iba s tromi či štyrmi perspektívnymi členmi, teraz vedie rozhovory s dvanástimi.
Čo sa týka demografie a geografie, toto rozšírenie nie je relatívne významnejšie ako predchádzajúce rozšírenia.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: www.europa.sk, hospodárske noviny okolo 10.10.2002
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.