referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gašpar
Streda, 29. januára 2020
Ekonomika Európskej únie a Európska menová únia
Dátum pridania: 02.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: skaspa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 963
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 15.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 25m 50s
Pomalé čítanie: 38m 45s
 
1. EKONOMIKA EURÓPSKEJ ÚNIE

1.1 JEDNOTNÝ TRH A ŠTYRI SLOBODY

Zmluva o Európskom hospodárskom spoločenstve z roku 1957 ( článok 2 ) definuje jeho úlohu „podporovať harmonický rozvoj ekonomickej aktivity, trvalý a vyrovnaný rozmach, vyššiu stabilitu a rýchly rast životnej úrovne a užšie vzťahy medzi členskými štátmi“. Spôsobom, ako tento cieľ dosiahnuť, bolo otvorenie hraníc a umožnenie pohybu jednotlivcom, tovaru a službám. Od roku 1968 sa v EÚ zrušili clá na priemyselné tovary predávané v EÚ a na dovoz z nečlenských krajín sa začala uplatňovať spoločná colná tarifa. Európska komisia v roku 1986 vydala bielu knihu o dobudovaní jednotného trhu, ktorá obsahuje zoznam takmer 300 legislatívnych úprav zákonov, ktoré bolo nevyhnutné prijať a preniesť do národných právnych systémov.

Zmluva o Európskej únii, podpísaná v Maastrichte vo februári 1992, zaviazala spoločenstvo prijať opatrenia na dokončenie vnútorného trhu 31.12.1992 a uvoľnila cestu zavedeniu jednotnej meny euro, čo bol logický krok k voľnému obchodu. Hospodárska a menová únia predstavuje skutočné prínosy jednotného trhu. Členské štáty, ktoré splnili konvergenčné kritériá zakotvené v Maastrichtskej zmluve, vstúpili do Európskej menovej únie 1.1.1999.

„Vnútorný trh predstavuje oblasť bez vnútorných hraníc, v rámci ktorej je zaručený voľný pohyb tovaru, osôb, služieb a kapitálu.“ (Zmluva o EÚ článok 7)


1.2 VOĽNÝ POHYB TOVAROV

Jednou zo základných slobôd a najväčším úspechom projektu jednotného trhu je odstránenie prekážok voľného pohybu tovaru. Mechanizmus trhu sa vzťahuje na komerčnú činnosť, ktorej cieľom je predaj výrobkov. Vnútorný trh vychádza z predpokladu, že tovar, s ktorým sa obchoduje na trhu jedného členského štátu spoločenstva, sa môže predávať v ostatných členských krajinách únie. Na zabezpečenie voľného pohybu tovaru v rámci jednotného trhu je nevyhnutné odstrániť všetky tarifné (clá a platby) a netarifné bariéry. Hoci clá sa zrušili v roku 1968, odlišné národné normy a regulačné opatrenia (známe ako „netarifné bariéry“) aj naďalej brzdili pohyb tovaru. Bolo treba vytvoriť štandardné pravidlá pre kvalitu a druh mnohých výrobkov. V súčasnosti môžu firmy ponúkať svoje výrobky a služby kdekoľvek v EÚ bez prekážok, profitovať z väčších trhov a znižovať výrobné náklady.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: www.europa.sk
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.