referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Leonard
Utorok, 16. augusta 2022
Štatistika: Sú k realite bližšie prieskumy, alebo registre?
Dátum pridania: 10.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ivanrybarjr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 647
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Pri zbere štatistických údajov možno v zásade použiť dve metódy:
- Výkazy – vyčerpávajúce informácie povinne odovzdávané všetkými spravodajskými jednotkami
- Dotazníky – výberové skúmanie: odovzdávané menším počtom subjektov.
V súčasnosti sa na Slovensku využívajú oba spôsoby zberu údajov. Zo socialistickej minulosti sme však zdedili mohutný systém vyčerpávajúceho výkazníctva. Kvalita záverov štatistických skúmaní závisí od kvality vstupných údajov. A tak výkazy ktoré boli v mnohých prípadoch len ďalšou byrokratickou povinnosťou, boli mnohokrát nezodpovedne vyplňované. V poslednej dobe i na Slovensku sa ukazujú problémy s výkazmi. Tieto problémy možno zhrnúť do niekoľkých kategórií.
- Neaktuálnosť registrov - Tu dochádza k problému, že mnoho subjektov prestalo
vykonávať ekonomickú činnosť, ale pre zložitosť administratívnych procesov neupravilo svoj právny stav. Najvýraznejšie sa tento jav ukazuje u živnostníkov. Ako v Trende 48/2002 hovorí predseda Štatistického úradu Peter Mach, v živnostenskom registri je 20 až 30 percent mŕtvych duší. Súvisí to s rôznymi abnormalitami porevolučného podnikateľského veľkého tresku, keď niektoré domácnosti požiadali o živnostenský list, aby si napríklad len kúpili počítač či nábytok bez DPH. Tento problém sa Štatistický úrad snaží riešiť overovaním cez daňové úrady, či subjekt podal daňové priznanie za posledné obdobie.
Údaje na účely štatistického spracovania možno očistiť. Ale vec právneho stavu je
v rukách registrov, ktoré sú dosť ťažkopádne. Zlepšenie možno očakávať od prepojenia všetkých verejne dostupných registrov štátnej správy v internete. V Čechách je takýto systém zverejnený na stránkach ministerstva financií už od roku 1999. Na Slovensku by mohol podobný internetový prehľad fungovať do pol roka. Jeho štart však naráža na rozpočtové škrty. Vytvorenie centrálnej verejne
dostupnej evidencie je ale i jednou z podmienok integrácie do Európskeho obchodného registra.
- Nadmerné zaťaženie – Vyplnené formuláre musí mesiac čo mesiac odovzdávať 5676 slovenských podnikov, ktoré zamestnávajú viac ako 20 ľudí. V prípade priemyselných podnikov sú to napríklad dva výkazy – finančný a o výrobkoch. Okrem toho štvrťročne vypĺňajú ďalších 50 položiek, podľa ktorých sa zisťuje vývoj HDP.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Literatúra: Prieskumy sú bližšie k realite ako registre. In: Trend 48/2002, s. 29.
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.