referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Drahomír
Utorok, 16. júla 2024
Euro
Dátum pridania: 10.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: yanhick
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 966
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
EURO
Na základe Zmluvy o Európskej únii sa 1. januára 2002 začalo praktické každodenné používanie spoločnej meny – EURO. Myšlienka vytvorenia Európskeho menového systému vznikla na konci šesťdesiatych rokov. Zmluva o ES pôvodne nazývala novú menu ECU (European Currency Unit – Európska menová jednotka). ECU slúžila ako zúčtovacia jednotka medzi členskými štátmi od zavedenia európskeho menového systému. Nová mena bola rozhodnutím najvyšších predstaviteľov štátov a vlád v decembri 1995 nazvaná EURO. Výhodami tohto názvu je jeho krátkosť a možnosť napísať ho rovnakým spôsobom vo všetkých európskych jazykoch. Euro (€) sa delí na 100 centov.
Aby sa obmedzili technické ťažkosti spojené s prechodom k euru na minimum prvým krokom EMÚ je fixovanie kurzov mien zúčastnených krajín, čím sa každá národná mena stáva jednoduchým vyjadrením spoločnej meny. Na základe jednomyseľného rozhodnutia Rady ministrov hospodárstva a financií sa fixovali kurzy mien zúčastnených štátov k 1. januáru 1999. V tomto okamihu sa čiastočne premenili na euro len verejné pôžičky. Od 1. januára 2002 sa začali používať európske bankovky a mince. Počas šiestich mesiacov bolo možné používať euro i národné meny zároveň, ale od 1. júla 2002 sa euro stalo v krajinách zúčastňujúcich sa na EMÚ jediným zákonným platidlom. Prechod na euro znamená menovú konverziu, nie menovú reformu. Všetky menové čiastky znejúce na národné meny členov EMÚ sa prepočítavajú na euro, ich skutočná hodnota sa však nemení. Po začiatku EMÚ menovú politiku EÚ určuje Európska centrálna banka, ktorá je politicky nezávislá a ktorej prvoradým cieľom je udržiavanie stability meny. Menové nástroje, ktoré bude mať Európska centrálna banka k dispozícii, sú pripravované inštitúciou, ktorá jej predchádza – Európskym menovým inštitútom (EMI). Členmi EMÚ je 12 krajín EÚ, na EMÚ sa zatiaľ nezúčastňuje Veľká Británia, Dánsko a Švédsko. Výhody jednotnej meny
Jednotná mena je prínosom pre cestovateľov prechádzajúcich krajinami spoločenstva, ktorí nemusia meniť peniaze, a strácať tak percentá pri každej transakcii. Platby a preprava tovaru v rámci členských krajín EÚ sú rýchlejšie, spoľahlivejšie a lacnejšie. Obchodníkom a spotrebiteľom priniesol prechod na jednotnú menu viac istoty – najmä čo sa týka ceny, za ktorú sa tovar predáva. Ak sa za služby a tovar platí v tej istej mene, zvyšuje sa aj konkurencia na jednotnom trhu, z čoho má prospech celá oblasť spoločenstva.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Internet, Newsweek, Plus 7 dní, Európska centrálna banka, a i.
Súvisiace linky
Podobné referáty
Euro SOŠ 2.9756 1057 slov
Euro GYM 2.9927 491 slov
Euro 2.9705 770 slov
Euro SOŠ 2.9380 1013 slov
Euro SOŠ 2.9629 1445 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.