referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marián
Sobota, 25. marca 2023
Európsky bankový systém
Dátum pridania: 26.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: raky
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 966
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 12.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 20m 30s
Pomalé čítanie: 30m 45s
 
ÚVOD

V tejto práci sa chcem venovať Európskemu bankovému systému, konkrétne Európskej centrálnej banke(ďalej ECB) a Európskemu systému centrálnych bánk(ďalej ESCB). Keďže rozsah tohto referátu nestačí na komplexné obsiahnutie celej zložitosti tejto premyslenej bankovej sústavy, veď sa v podstate vyvíja už päťdesiat rokov, posnažím sa objasniť aspoň jeho základné črty a spôsob fungovania.
Na úvod by sa zišlo povedať trochu o histórii. V júni 1988 potrvdila Európska rada stupňovité uskutočnenie Hospodárskej únie a dala za úlohu výboru pod vedením Jacques Deloresa, bývalého prezidenta Európskej komisie, prehodnotiť a navrhnúť konkrétne kroky k tejto únii. Členovia výboru boli prezidenti národných centrálnych bánk ES, Alexandre Lamfalussy, bývalý generálny riadilteľ Banky pre národné zučtovanie, Niels Thygesen, prefesor prírodných vied v Kopenhagene a Miguel Boyer , bývalý prezident des Banco Exterior de Espaňa. V takzvanej „Delorsovej správe“ od tochto grémia bolo navrhnuté Hospodársku - Menovú úniu dokončiť v troch na seba nadväzujúcich stupňoch.

ANALÝZA

Prvý stupeň HMÚ


Na základe Delorsovej soprávy sa Európska rada rozhodla v júni 1989, že prvý stupeň uskutočnenia Hospodárskej a Menovej únie by mal začať 1.júla 1990, v deň keď boli v podstate zrušené všetky ohraničenia pohybu kapitálu. V tomto čase boli prenesené ďalšie zodpovednosti na výbor prezidentov centrálnych bánk členských štátov európskeho hospodárskeho spoločenstva, ktorý hral v menovopolitickej spolupráci už od jeho nasadenia v máji 1964 stále viac dôležitejšiu úlohu. Tieto boli stanovené Rozhodnutlím rady 12.marca 1990 a obsahovali aj vykonávanie konzultácií a zlepšenie koordinácie medzi finančnými politikami členských štátov s cielom, dosiahnuť cenovú stabilitu. So zreteľom na relatívne krátky čas k dispozícii a zložitosť úloh boli prípravy na tretí stupeň hospodársko menovej únie tiež spustené výborom prezidentov centrálnych bánk. V prvom stupni by mali byť určené všetky otázky, pre ktoré bude potrebné rýchle overenie, do konca roku 1993 zostavený pracovný program a úlohy už existujúcich podvýborov a pracovné skupiny, ktoré boli zriadené pre tento účel.
Na uskutočnenie druhého a tretieho stupňa musela byť, na vytvorenie potrebnej inštitucionálnej štruktúry, prepracovaná zmluva o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Európsky bankový systém 2.9400 5756 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.