referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohdana
Pondelok, 18. januára 2021
Ekonomické a politické šoky a ich vplyv na akciové trhy
Dátum pridania: 06.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: nozkar
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 052
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.2
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 13m 40s
Pomalé čítanie: 20m 30s
 
Úvod

Politické krízy a ich vplyv na akciové trhy? Minulé storočie bolo poznačené množstvom politických kríz a ich dopad na akciové trhy bol význačný. V tejto práci by som rád aspoň z časti objasnil aký má dopad politická kríza na bruzy a akciové trhy.

Politické krízy minulého storočia v skratke

V roku 1961 sme boli svedkami azda najväčšej politickej krízy počas Studenej vojny. Sovietsky zväz sa rozhodol umiestniť priamo pred hranicami Spojených štátov atómové zbrane. Kubánska kríza viedla najskôr k drastickému prepadu hodnoty amerických účastín. Pokles akciových kurzov bol však iba dočasný. Onedlho po panike sa burziáni spamätali a hlavný ukazovateľ na americkom parkete Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších tamojších priemyselných gigantov) začal stúpať. Atentát na prezidenta Johna F. Kennedyho v roku 1963 takisto nebol v stave dlhodobejšie negatívne ovplyvniť obchodovanie s cennými papiermi. Na neúspešný atentát na prezidenta Ronalda Reagana v roku 1981 reagovala americká burza iba s minimálnymi stratami. Zásah medzinárodného spoločenstva v Perzskom zálive v roku 1991 proti pokusu Saddama Hussájna anektovať Kuvajt viedol dokonca k zvyšovaniu hodnoty účastín. Aktéri na parkete totiž predpokladali, že Spojené štáty zvýšia zbrojné výdavky a tým sa naštartuje americký konjunkturálny motor. Prudko dolu išli akciové kurzy v tom istom roku po puči starokomunistov voči Michailovovi Gorbačovovi. Keď sa totiž začalo ukazovať, že v Moskve znovu preberú žezlo proreformné sily, začal sa Dow Jones Industrial Average promptne dvíhať zo zeme a ihneď pokračoval v nakrátko prerušenom pozitívnom trende. Pomerne pokojná politická situácia v nasledujúcich rokoch spojená s trhovo orientovanou politikou amerických prezidentov bola živnou pôdou pre historicky jedinečný vzostup kurzov v Spojených štátoch (a iných krajinách), ktorý vyústil do burzového ošiaľu v marci 2000. Odvtedy zažívame na Wall Street bolestné spľasnutie "akciovej bubliny", znižovanie kurzov akcií na ekonomicky podloženú úroveň.

Vplyvy politických šokov na trhy

Vplyvy jednotlivých politických aktivít na akciové trhy sa rôznia. Niektoré majú na akciové trhy pozitívny, iné negatívny vplyv. Spomeňme aspoň niektoré.. Z pozitívnych politických determinánt uveďme povedzme víťazstvo trhovejšie orientovaného predstaviteľa v parlamentných voľbách alebo úspešné zvládnutie politickej krízy.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.