referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Sobota, 24. februára 2024
Profil tretieho sektora na Slovensku (2000)
Dátum pridania: 28.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: benco
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 506
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 17m 40s
Pomalé čítanie: 26m 30s
 
TRETÍ SEKTOR A HISTÓRIA
Mimovládne dobrovoľnícke aktivity majú na Slovensku hlboké tradície. Vytváranie prvých neziskových organizácií na našom území súvisí s činnosťou cirkvi a formovaním miest a meštianstva. V druhej polovici 19. a prvej polovici 20. storočia pôsobilo na Slovensku množstvo dobrovoľníckych a svojpomocných spolkov a skupín. K prvému narušeniu kontinuity rozvoja občianskej spoločnosti došlo najskôr v roku 1939. Po krátkom povojnom oživení začalo byť spolčovanie od roku 1945 obmedzované systematicky. S nástupom komunistického režimu väčšina organizácií zanikla. Došlo k politizácii a centralizácii dobrovoľných organizácií a k ich zaradeniu spolu s politickými stranami do tzv. Národného frontu. November 1989 priniesol spolu so zmenou režimu aj obrovský rozmach občianskych iniciatív. Počet organizácií tretieho sektora a dobrovoľníkov prudko stúpol. Mimovládne organizácie (MVO) vytvorili popri vládnom a podnikateľskom sektore samostatný tzv. tretí sektor.
DESAŤ ROKOV ROZVOJA TRETIEHO SEKTORA NA SLOVENSKU
Uplynulých desať rokov charakterizuje nezvyčajný rozvoj tretieho sektora na Slovensku. Sektor zásadným spôsobom kultivuje nové hodnoty v spoločnosti ako je pomoc iným, dobročinnosť, solidarita a filantropia, ale aj participácia občanov na rozhodovaní o veciach verejných. Do povedomia širšej verejnosti sa dostáva čoraz viac jeho servisná i advokačná rola. Sektor dokazuje, že je schopný fungovať aj pod silným tlakom, vyvíja sa a dozrieva aj politicky. Buduje si nové vzťahy nielen v rámci treťosektorovej komunity, ale aj smerom k vláde, samospráve a ďalším dôležitým skupinám spoločnosti. Schopnosť tretieho sektora dosahovať konsenzus, definovať ciele a spolupracovať, snáď najlepšie dokumentujú celoštátne kampane, do ktorých sa zapojili stovky MVO. V roku 1996 to bola kampaň Tretí sektor SOS, vyhlásená Grémiom tretieho sektora proti reštriktívnemu vládnemu návrhu zákona o nadáciách, v roku 1998 občianska kampaň OK´98 za spravodlivé a čestné voľby, ktorá výrazne ovplyvnila účasť voličov na parlamentných voľbách v septembri 1998. Ostatnou kampaňou bola Občianska iniciatíva za dobrý zákon o prístupe k informáciám, ktorá vyústila do prijatia tohto zákona v máji 2000.
Na komunikáciu a zlepšenie informovanosti využívajú MVO nové informačné technológie, ale aj vlastné publikácie a časopisy, medzi ktorými doteraz zohrával dôležitú úlohu celosektorový mesačník NonProfit.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Pri zostavení tohto informačného materiálu bolo využitých viacero publikácií a výsledkov výskumov, ktoré publikovali najmä Nadácia SPACE, Inštitút pre verejné otázky a SAIA-SCTS.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.