referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Streda, 28. septembra 2022
Perspektíva a rozvoj poistného trhu v SR
Dátum pridania: 06.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: benco
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 997
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 16.6
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 27m 40s
Pomalé čítanie: 41m 30s
 
OBSAH1., Poistný trh - pozícia na finančnom trhu,
- definícia,
- základné pojmy,
- členenie,
- ukazovatele.


2., História poistného trhu na Slovensku


3., Súčasná situácia na poistnom trhu v Slovenskej republike


4., Perspektíva poistného trhu Slovenskej republiky v súvislosti s možnosťou jeho začlenenia do poistného trhu v rámci Európskej únie


1., Poistný trh a jeho pozícia na finančnom trhu

Poistný trh je jednou zo súčastí finančného trhu. Finančný trh okrem poistného trhu tvoria: peňažný trh, kapitálový trh, trh drahých kovov a devízový trh. Toto členenie je historicky obmedzené a účelové. Týchto päť segmentov finančného trhu však nie je možné exaktne oddeliť, pretože všetky sú navzájom previazané prostredníctvom nástrojov, subjektov, operácií, vlastníctva a podobne.

Definícia poistného trhu

Poistný trh ako jedna z častí finančného trhu je charakteristický určitými zvláštnosťami. Predstavuje systém rôznych trhových nástrojov a regulačných opatrení, ktoré zabezpečujú tok peňažných prostriedkov a poistných služieb medzi účastníkmi poistného trhu na princípe podmienenej návratnosti a neekvivalentnosti. Poistný trh je miestom, kde sa stretáva ponuka a dopyt po poistnej ochrane. Poistné služby, teda služby poistnej ochrany sú špecifickým tovarom realizovaným na poistnom trhu. Poistná ochrana vzniká ako potreba v každej spoločnosti z dôvodu existencie rôznych rizík. Riziká môžu byť objektívne a subjektívne a môžeme ich členiť podľa ich charakteru (napr. riziká čisté, špekulatívne, morálne atď.).

Poisťovníctvo je súčasťou národného hospodárstva a na poistnom trhu ponúka svoj tovar (peňažné služby) – poistenie.

Základné pojmy

Poistenie je právny vzťah dvoch strán, poistiteľa a poistníka, pri ktorom poistiteľ preberá na seba záväzok, že poistenému (alebo poškodenému poskytne poistné plnenie za udalosť, ktorá zodpovedá poistným podmienkam. Poistenia predstavuje finančné krytie rizika a realizuje sa za odmenu – poistné.
Poistenie pomáha riešiť základné problémy, ktoré môžu vzniknúť v súvislosti s mimoriadnou a neočakávanou udalosťou. Tým plní úlohu stabilizátora ekonomickej úrovne podnikateľských subjektov a životnej úrovne obyvateľstva a má zastupiteľné miesto v ekonomike podnikov a v rodinných rozpočtoch. Základom poistenia je objektívna existencia rizík, ktoré ohrozujú celú prírodu a každú ľudskú činnosť.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: DRUGDOVÁ, B.: Poistenie podnikateľov, Biatec, 4/1999, DRUGDOVÁ, B.: Poistný trh, Biatec, 4/2000, DRUGDOVÁ, B.: Poistný trh v SR a jeho možnosti začlenenia do poistného trhu v rámci EÚ, Poistné rozhľady, 3/1999, ONUFEROVÁ,M.: Ďalšie smerovanie poisťovníctva, Profit, č. 16, 17. Apríl 2000, ONUFEROVÁ,M.: Situácia na poistnom trhu, Profit, č. 30, 20. Júl 1999, PATOPRSTÝ,J.: Významné výročia slovenského poisťovníctva, Biatec, ročník 3/1999
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.