referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hedviga
Štvrtok, 17. októbra 2019
Vzorová zmluva OECD o zabránení dvojitého medzinárodného zdanenia
Dátum pridania: 30.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: silka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 369
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
1. Úvod

Medzinárodné dvojité zdanenie (international double taxation) je definované ako uvalenie navzájom porovnateľných daní v dvoch alebo viacerých krajinách na toho istého daňového poplatníka, zdanenie toho istého objektu dane v rovnaký časový úsek. Ani netreba hlbšie rozoberať, aké sú negatívne efekty dvojitého zdanenia. Negatívne ovplyvňuje medzinárodnú výmenu tovarov a služieb, medzinárodný pohyb kapitálu a osob. Takisto zamedzuje rozvoju vzájomných ekonomických vzťahov medzi jednotlivými štátmi.
Práve tieto negatívne efekty dvojitého daňového zaťaženia si krajiny uvedomujú, a preto sa mu snažia predísť prostredníctvom roznych dohod a zmlúv. Ide o snahu vytvorenia jednotného prístupu k problémom, ktoré vznikajú na poli dvojitého daňového zaťaženia.
Prvé vzorové zmluvy boli vypracované prostredníctvom Ligy národov v roku 1943 v Mexiku a v roku 1946 v Londýne. Tieto prvé zmluvy vytvorili princípy, na ktorých sú založené neskor vzniknuté zmluvy. Rada by som sa venovala konkrétnej vzorovej zmluve o zabránení dvojitého zdanenia vypracovanou medzinárodnou organizáciu OECD, ktorej je aj Česká republika členom.

2. Historický pohľad

Prvé odporúčanie organizácie OEEC (predchodca dnešnej OECD) bolo vypracované v roku 1955. Toto odporúčanie sposobilo, že bolo podpísaných až 70 bilaterálnych dohod a zmlúv medzi štátmi, ktoré sú dnes členmi OECD. Zvyšujúca sa ekonomická aktivita povojnového obdobia si však vyžadovala konkrétnejšie opatrenia, ktorými by sa predišlo dvojitému zdaneniu.
V rokoch 1958 až 1961 vypracoval fiškálny výbor (fiscal comimttee) dočasnú správu. Bolo to predtým, než v roku 1963 zverejnil konečnú správu (Draft Double Taxation Convention on Income and Capital), ktorá obsahovala odporúčania, ako predísť dvojitému zdaneniu. Prax však ukázala, že sú potrebné ďalšie revízie a podrobnejšie úpravy a komentáre. Táto potreba vznikla ako dosledok problémov pri vyjednávaní a aplikácii jednotlivých bilaterálnych dohod. To nakoniec vyústilo v publikovaní Vzorovej zmluvy a komentárov z roku 1977 (Model Convention and Commentaries).
Aj počas nasledujúcich rokov bola vzorová zmluva viackrát revidovaná, dopĺňaná a upresňovaná prostredníctvom nových komentárov. Stalo sa tak v rokoch 1991, 1992 a 1997. Stála potreba upresňovania vychádza aj z toho, že modelová zmluva sa aplikuje aj medzi štátmi, ktoré nie sú členmi OECD.

3.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: www.oecd.org zo dňa 28. 5. 2003, OECD committee on Fiscal Affairs: Model Tax Convention on Income and on Capital (Condensed version 28 January 2003). OECD publication, Paris 2003.
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.