referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eugen
Pondelok, 18. novembra 2019
O doprave nielen na kolieskách
Dátum pridania: 03.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: susi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 247
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Doprava zabezpečuje prepravu osôb a ich batožín pomocou rôznych dopravných prostriedkov. Podľa toho akým spôsobom a na akých cestách sa dopravné prostriedky pohybujú existuje doprava:
Železničná – zabezpečuje hromadnú dopravu osôb i tovaru na stredné i väčšie vzdialenosti. Ekonomicky je veľmi výhodná, pretože jeden rušeň potiahne aj niekoľko tisíc ton.
K dopravným prostriedkom na železnici patria lokomotívy (rušne), motorové vozne, vozne nákladné a osobné.
Cestná – využíva sa na prepravu menšieho množstva tovarov a osôb. Cestná sieť je hustá, prístupná a dostatočne rýchla. Na prepravu sa používajú automobily (osobné, nákladné a špeciálne), traktory motocykle a bicykle.
Vodná – je určená na prepravu veľkých zásielok a množstiev tovaru medzi kontinentami alebo vo vnútri kontinentov po veľkých riekach. Je lacná, ale pomalá. používajú sa lode a člny.
Letecká – zabezpečuje rýchlu prepravu na veľké vzdialenosti lietadlami, alebo vrtuľníkmi. Občas sa používajú aj vzducholode a balóny.
Potrubná – slúži na prepravu veľkého množstva materiálu jedného druhu surovín a to kvapalín (ropa), alebo plynov (zemný plyn), ale ja sypkých materiálov. Dopravné prostriedky sú: ropovody, plynovody a potrubia.
Kontajnerová – umožnuje prepravu materiálov uzavretých v pevných obaloch (kontajneroch) využitím železničnej, cestnej, vodnej a leteckej dopravy.
Najnovším spôsom prepravy je prenos údajov pomocou siete internet, kde v niekoľkých sekundách sú požadované údaje prenesené na hociktoré miesto na svete.
Dnešný človek si už bez týchto spôsobov dopravy už nevie život predstaviť. Možno v budúcnosti budú aj iné spôsoby dopravy o ktorých dnes nemáme ani tušenie, podobne ako ľudia pred tisíc rokmi si určite nevedeli predstaviť napr. leteckú, či potrubnú dopravu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.