referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Denisa, Denis
Nedeľa, 1. novembra 2020
Príkazová ekonomika
Dátum pridania: 03.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: barby
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 987
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Existujú ekonomiky, ktoré problém čo, ako a pre koho vyrábať riešia na základe zvykov, tradícií, iné systémom príkazov a nariadení, ale aj prostredníctvom trhu, či kombináciou viacerých prvkov. Na základe toho rozlišujeme:
1. Ekonomika založená na zvykoch a tradíciach
2. Príkazová ekonomika
3. trhová ekonomika
4. zmiešaná ekonomika ( podrobnejšia charakteristika MO č.6.,10)

Príkazová Ekonomika
- systém organizácie a riadenia hosp.činnosti založený na príkazoch a administratívnych rozhodnutiach z centra. Typickým príkladom PE je centrálne plánovanie, resp. štátny administratívno - direktívny systém hosp. v bývalých socialist. krajinách stred. a vých. Europy (vrátane býv.ČS).
Základné ekonomické otázky rieši štát alebo ním vytvorená skupina ľudí - štátna plánovacia komisia. Prevláda v nej štátne vlastníctvo výrobných prostriedkov, plánovaná tvorba cien, štátny monopol v zahraničnom obchode a ako hlavný ukazovateľ výkonnosti ekonómie – hrubá hodnota produkcie, existuje centrálny národnohosp .plán, sú centrálne stanovené ceny všetkých tovarov a služieb.
PE neumožňuje efektívne využiť výrobné zdroje krajiny, a to ani materiálne ani osobné. Spravidla ide o nedostatkovú ekonomiku, kde vždy nejaký tovar chýba a iný, nepotrebný tovar sa hromadí, lebo ho nik nekupuje.
Základným nástrojom riadenia ekonomiky sú plány. Ich oficiálnou úlohou bolo zabezpečovať optimálnu proporcionalitu medzi jednotlivými odvetviami výroby, medzi priemyslom a poľnohospodárstvom, jednotlivými regiónmi, medzi výrobou a spotrebou, medzi rôznymi štátmi v rámci socialistickej sústavy. Plány boli pripravované a schvaľované po straníckej línií a následne zákonodárnym orgánom.
Plány rozlišujeme:
1. Dlhodobé- perspektívne –15-20 rokov a uplatňoval sa v rámci výstavby a medzinárodnej deľby práce
2. Strednodobé –5- ročné plány
3. Krátkodobé –1-ročné výkonné plány
Napriek plánovaniu išlo o nedostatkovú ekonomiku, v ktorej sa vytváral tzv. TRH PREDÁVAJÚCEHO. Výhoda STABILITA CIEN (20 rokov tá istá cena), nevýhoda OBMEDZENÁ PONUKA.

Ak v súčasnosti hovoríme o trhovej ekonomike, musíme mať na zreteli, že ide o ekonomiku zmiešanú. Štát v nej vytvára pravidlá pôsobenia ekonomických subjektov, ale stále ešte vlastní nezanedbateľú časť výrobných faktorov prostredníctvom čoho ovplyvňuje ponuku.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.