referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Timotej
Nedeľa, 24. januára 2021
Výsledky cieľovania inflácie v Českej republike
Dátum pridania: 04.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: DLucia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 831
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 12m 30s
Pomalé čítanie: 18m 45s
 
Úvod

Moja seminárna práca sa má zaoberať výsledkami cieľovania inflácie v ČR. Na začiatok však chcem vysvetliť bližšie pojem inflácia a prioritnú činnosť ČNB v ekonomike. Inflácia je rast cien alebo zmenšovanie kúpnej sily peňazí, nie kúpnej sily ľudí. Inflácia zmenšuje množstvo tovarov a služieb, ktoré si možeme kúpiť za peňažnú jednotku, tj. za korunu. Nezmenšuje však množstvo tovarov a služieb, ktoré si možeme kúpiť za náš dochodok. Inflácia totiž nezvyšuje, len ceny tovarov a služieb, ale všetky ceny - mzdy, nájomné, úroky a ceny ostatných výrobných faktorov. Z tohoto pohľadu je hlavnou úlohou ČNB stabilita meny z vonka i z vnútra. Prioritou sa v dnešnej dobe stáva predovšetkým vnútorná dimenzia menovej stability – cenová stabilita. Usilovanie o cenovú stabilitu je odrazom poznania nepriaznivých dopadov inflačného cenového vývoja. Nestabilná a vysoká inflácia má negatívne dosledky pre dynamiku hospodárskeho rastu. Vyššia inflácia znehodnocuje príjmy a úspory, znamená vyššie nominálne úrokové sadzby a spravidla i vyššiu premenlivosť inflácie, čo výrazne zvyšuje náklady. Jedným z dovodov pre dosiahnutie menovej a cenovej stability sú aj nízke tempá inflácií v Európskych krajinách a pripojenie ČR do EU. Z týchto dovodov sa rozhodla ČNB v deväťdesiatych rokoch začať s cieľovaním inflácie.
Teraz keď si vieme predstaviť čo znamená pojem inflácia a čo je hlavnou úlohou CB začnem sa zaoberať cieľovaním inflácie a výsledkami cieľovania inflácie v ČR. V seminárnej práci uvediem ako na tom bola ekonomika v ČR pred zavedením cieľovania, dovody na zavedenie cieľovania a nakoniec zhodnotím výsledok cieľovania inflácie.

1. Režim menovej politiky v ČR do zavedenia cieľovania inflácie

Vo vývoji menovo politických režimov od vzniku ČR do súčasnosti možno rozlíšiť tri etapy. V prvom období, od počiatku transformácie do menových turbulencií koncom mája 1997, bolo využívané schéma, ktoré kombinovalo kurzový záves s menovou politikou založenou na cieľovanie menových agregátov. V priebehu krátkeho obdobia, nasledujúceho po menových turbulenciách do konca roku 1997, kedy došlo k ústupu od kurzového závesu a jeho nahradeniu riadeným plávaním, bola cieľovaná iba peňažná zásoba. V treťom období, od začiatku roku 1998 do súčasnosti, je menová politika riadená v rámci schémy cieľovanie inflácie.

2.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: časopis Euro 20/14. 5. 2001, Necílit inflaci, ale rovnováhu, autor Vladimír Tomšík, hlavný ekonóm NEWTON Holding, časopis Ekonom č. 7/14.-20. 2. 2002, Historici to ocení, autor Zdeněk Tůma, gevernér ČNB
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.