referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sergej
Utorok, 22. októbra 2019
Rozpočtový deficit - štátny dlh
Dátum pridania: 10.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: polco
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 963
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 13m 10s
Pomalé čítanie: 19m 45s
 
Fiškálna nerovnováha, teórie rozpočtového deficitu, štátny dlh.


Finančné zabezpečovanie verejných výdavkov a služieb jednotlivými vládnymi úrovňami odzrkadľuje verejný rozpočet, ktorý je bilanciou príjmov a výdavkov danej vládnej úrovne.
Existujú dva prístupy k chápaniu rozpočtových príjmov a výdavkov:
- Klasický prístup posudzuje výdavky z hľadiska kvantitatívneho, rozhodujúca je celková výška výdavkov a príjmy majú druhoradý význam.
- Moderný prístup posudzuje výdavky z hľadiska kvalitatívneho, dôraz kladie na štruktúru výdavkov a príjmy považuje za prvoradé.
Nesúlad medzi rozpočtovými príjmami a výdavkami sa najčastejšie prejavuje rozpočtovým deficitom. Rozpočtový deficit:

Vo všeobecnosti sa rozpočtovým deficitom rozumie situácia, keď sú rozpočtové príjmy v istom období nižšie ako celkové výdavky – rozdiel medzi celkovými výdavkami v hotovosti vrátane úrokov a celkovými príjmami v hotovosti s vynechaním úrokových príjmov. Rozpočtový deficit odráža len pohyb tokových veličín.

Historicky sa vyvinuli tri základné teoretické názory na makroekonomické dôsledky deficitu:
1.) Klasický a neoklasický : hodnotí makroekonomické dôsledky deficitu negatívne a preto ho odmieta. Podľa zástancov nemôže žiaden ekonomický subjekt dlhodobo žiť na dlh, lebo tento má stále tendenciu narastať. Štátne výdavky majú byť hradené výlučne z daní, ktoré má platiť predovšetkým ten kto má zo štátnych výdavkov prospech.
2.) Keynesiánsky a postkeynesiánsky: hodnotí dôsledky deficitu pozitívne a preto ho v niektorých prípadoch odporúča. Môžeme sem zaradiť teóriu cyklickej vyrovnynosti štátneho rozpočtu a teóriu sústavného deficitu. Tvrdia že práve v obdobiach depresie musí vládna politika intervenovať proti poklesu zisku a to i na úkor rozpočtových deficitov. 3.) Neoricardovský : Stavajú sa k problematike neutrálne. Tvrdia, že subjekty konajú na základe racionálnych očakávaní a uvedomujú si, že buď ony alebo ich potomkovia budú nútený splácať dnešné deficity a náklady dlhu, a preto je jedno, či sa deficit spláca z daní alebo prostredníctvom dlhu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Teórie vo verejných financiách - Neubauerová, Rozpočtová sústava - Lipták
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.