referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Štvrtok, 3. decembra 2020
Hodnotenie zamestnancov
Dátum pridania: 21.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: skaspa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 479
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 17m 20s
Pomalé čítanie: 26m 0s
 
TEORETICKÉ PRÍSTUPY K HODNOTENIU ZAMESTNANCOV

Význam hodnotenia
– základný akt, silná pružina, kt. naťahuje firma, aby obstála v konkurenčnom prostredí. Túto funkciu plní len hodnotenie objektívne, spravodlivé, založené na faktoch a pravdivých údajoch (kt. sú merateľné, porovnateľné, reálne identifikovateľné)
– Je tým zložitejšia činnosť, čím hodnotíme vyššie postaveného zamestnanca, do popredia idú postoje, správanie, jednanie, komunikácia a rad ťažšie merateľných hodnôt.
– Má odhaliť reálny obraz s akým ľudským potenciálom firma disponuje. Každý zamestnávateľ potrebuje vedieť akých má zamestnancov, ako pracujú, prispievajú k hosp. výsledkom a povesti podniku. Na druhej strane má zamestnanec vedieť ako sa zamestnávateľ na neho díva, ako je spokojný s prácou a pod.  Koubek – hodnotenie zamestnancov je dôležitá personálna činnosť, kt. sa zaoberá:
a) Zisťovaním ako zamestnanec vykonáva svoju prácu, ako plní úlohy a požiadavky svojho prac. miesta, aké je jeho správanie, vzťahy k spoluprac., zákazníkom s kt. prichádza v práci do styku.
b) Oznamovaním zistených výsledkov jednotlivým zamestnancom a prejednávanie týchto výsledkov s nimi.
c) Hľadaním ciest k zlepšovaniu prac. výkonu zamestnanca a realizácií opatrení, kt. tomu majú napomôcť.

Hodnotenie zamestnanca má 2 podoby:
1. Neformálne hodnotenie – ide o priebežné hodnotenie nadriadeným v priebehu výkonu práce. Má príležitostnú povahu, je skôr determinované situáciou daného momentu, pocitom hodnotiaceho. Ide o súčasť každodenného vzťahu medzi nadriadeným a podriadeným, súčasť priebežnej kontroly plnenia prac. úloh a prac. správania.
Nie je spravidla zaznamenávané a len výnimočne býva príčinou nej. Personálneho rozhodnutia
2. Formálne hodnotenie – je racionálnejšie a periodické, vykonáva sa v pravidelnom intervale. Charakteristické rysy: plánovitosť a systémovosť. Vytvárajú sa z neho dokumenty, kt. sa zaraďujú do osobných materiálov zamestnanca – slúžia ako podklady pre ďaľšiu personálnu činnosť.
– Neformálne hodnotenie = dôležitý nástroj kontroly a usmerňovania zamestnancov, nezaručuje jednotný prístup k nim všetkým.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Hodnotenie zamestnancov SOŠ 2.9361 851 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.