referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Štvrtok, 1. decembra 2022
Politika ako povolanie
Dátum pridania: 31.07.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: emils
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 415
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 13m 40s
Pomalé čítanie: 20m 30s
 
Max Weber – Politika, ako povolanie.

„ konspekt“

Základná otázka na začiatku textu – čo rozumieme politikou? Odpoveďou nám môže byť stručná, ale výstižná veta: „ pojem politika zahrňuje všetky druhy riadiacej činnosti. Uvádzam to na úvod z dôvodu pre ktorý je prioritou zaradiť a osvetliť predmet nášho skúmania a záujmu v tejto práci. Zameriame sa však konkrétne na politiku, ako vedenie, ovplyvňovanie vedenia nejakého politického zväzu – najčastejšie štátu.
Štát sa zakladá na násilí – s týmto výrokom súhlasí aj sám autor a neskôr v texte sa ukáže, že je to skutočne tak. Čo sa týka tohto násilia, pôvodne sa orientovalo skôr na fyzické, dnes už je spoločnosť vyspelá a monopol na fyzické násilie si drží štát a práve z tohto dôvodu sa odporúča, aby sme sa snažili zapojiť aktívne do tejto deľby moci na všetkých úrovniach. Kto sa venuje aktívne politike, ten túži po moci ( pripomína to Nietzscheho – vôľu k moci. v modernom ponímaní – teda – politického boja a pol. aktivity ) a prestíže. Uspokojuje sa tým jedna zo základných ľudských potrieb – potreba vyniknúť – túžba po sláve. Sú tu otázky problému panstva ľudí nad nimi samotnými a dôvody, ktoré vládnucich oprávňujú vládnuť. Sú tri dôvody:
1.) autorita „večne včerajšieho mravu“ teda zvykové právo..
2.) tradičné panstvo ( kráľ, cisár.. jednoducho klasická forma stredovekej vlády..)
3.) autorita nadprirodzeného – osobného – daru „milosti“ ( výnimoční jedinci..)
Záujem sa prenáša na druhý dôvod – resp. typ vládcu ktorý vládne pre dôvod ktorým je panstvo v tradičnom ponímaní. Je to typ tzv. charizmatického vodcu. On vládne pre to, lebo v neho niekto – skupina, strana a pod. – verí a verí aj v jeho schopnosť a povolanosť vládnuť. A to všetko z presvedčenia. Dnes sa táto situácia prenáša skôr na pole politické – ako „ rola vodcu strany“. Ak to aplikujeme na dnešnú prax vychádza nám tento vzorec: dnešný štát je inštitucionálny mocenský zväz, ktorí si na istom území monopolizoval legitímne násilie – o tom sme vraveli na začiatku – ako prostriedok panstva a preto, sústredil v rukách svojich vedúcich činiteľov tzv. prevádzkové prostriedky... a na vrchol dosadil sám seba – teda štát je nad všetkým. Toto sú slová samotného Maxa Webera.. vedúci činitelia – politici – majú v rukách páky na manipuláciu no sami vládnuť nechcú – majú vodcu teda štát. Politici :
1.) sme všetci.. napr. pri voľbách
2.) členovia strán, členovia stranícko – polit. spolkov a pod.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Max Weber, Politika jako povolání
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.