referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Základná charakteristika vývinu filozofie
Dátum pridania: 12.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: n.i.a
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 752
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Slovo filozofia pochádza z gréckeho jazyka a skladá sa z dvoch častí: filos ( priateľ, milovník, láskyplne) a sofia (múdrosť). Filozofia teda znamená lásku k múdrosti a filozof je milovník múdrosti.
Len objasnením tohto pojmu však nezistíme, čím všetkým sa filozofia zaoberá. Základom filozofie je filozofické myslenie, ktorému predchádzalo myslenie mýtické. -grécke slovo mythos znamená rozprávanie, povesť alebo báj.
-mýt. myslenie vyjadrovalo bezradnosť človeka pri riešení a vysvetľovaní prírodných javov prostredia, v ktorom sa nachádzali. -mytológia je založená na personifikácii, základom je obrazná predstava.
-prísne oddeľuje pozemský svet od nadpozemského.
- príkladom mýtického myslenia je báseň Teogónia (Pôvod bohov), ktorú napísal Hesiodos (8-7 st. p.n.l). Spracovaním mýtických tém vytvoril dielo o pôvode bohov a sveta, čiže jeho Teogónia je zároveň kozmonógiou. -každý stupeň v utváraní konkrétnych podôb sveta je spojený so zrodom nejakej božskej postavy.
Filozofické myslenie pristupuje k prvopočiatku ako k problému, ktorý treba riešiť na úrovni pojmov. -pojem sa neuchyľuje k obrazom ani sa nepodobá predmetom.
–všeobecný pojem zachytáva to, čo nie je viditeľné a predsa prislúcha všetkým vyčleneným veciam a vytvára ich skrytú podstatu.
- grécka filozofia v tejto súvislosti používa výraz logos ( pôvodne znamenalo slovo, reč, zmysel, neskôr rozum alebo zákon).
Vzhľadom na to môžeme vznik filozofie, zvlášť gréckej, označiť ako prechod od mýtu k logu.Človek a filozofia
Človek je spoločenská bytosť a ucelenú koncepciu o ňom má aj filozofia. -chápe ho ako tvorcu materiálnej a duchovnej kultúry.
-cieľom človeka je neustále poznávanie, ktoré sa delí na racionálne( rozumové ) a empirické (empíria- skúsenosť)
-filozofia začína otázkami, ktoré vyvstávajú vtedy, keď každodenný život stratí svoju samozrejmosť a stane sa problémom.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Základy filozofie
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.