referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vavrinec
Streda, 10. augusta 2022
Je možné definovať filozofiu a určiť k čomu je dobrá?
Dátum pridania: 15.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: camellus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 527
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 8m 30s
Pomalé čítanie: 12m 45s
 
Téma: Je možné definovať filozofiu a určiť k čomu je dobrá?
Vypracoval: Kamil Vargovský


Motto referátu: Vždy som pokladal za zmysluplné,
iba hľadanie objektívneho.
(Albert Enstein)

Áno, ak máme záujem o čomkoľvek uvažovať istým smerom, je dôležitá definícia pojmov, aby mohlo byť hneď od začiatku zrejmé čo sa pod danými termínmi myslí. V nadpise mojej témy sú tri základné termíny „definícia“, „filozofia“ a dobrá resp. „dobro“.
Takže čo k nim uvádza literatúra:

definícia- vymedzenie významu nejakého výrazu; logická operácia, postup formulovania kritérií rozlíšenia skúmanej entity od iných entít (špecifikácia entity) konštatovania entít, používania entity a vyjadrovania špecifík významového útvaru, napríklad pojmu. Definíciu možno chápať ako skratkovitú dohodu, druh stanovenia, ako používať slovo, znak, pojem, alebo druh opisu ich významu.

filozofia - pôvodne láska k múdrosti alebo hľadanie múdrosti;
- teória alebo logická analýza princípov, o ktoré sa opiera konanie, myslenie, poznanie a na ktorých spočíva povaha sveta: filozofia zahrnuje etiku, estetiku, logiku, metafyziku, ontológiu ďalšie filozofické disciplíny. - všeobecné princípy alebo zákony takých oblastí, ako poznanie, činnosť atď. (filozofia ekonómie). Hoci sa filozof necháva viesť poznatkom, že nemožno vedieť nič definitívne zaručené, predsa len sa oduševňuje želaním priblížiť sa k pravde alebo múdrosti. Lenže filozofia nikdy neopúšťa pochybovanie, či dosiahne tento cieľ. Filozofia je myšlienkové úsilie, ktoré sa zameriava na najvšeobecnejšie princípy bytia a usiluje sa určiť tieto princípy v ich všeobecnosti. dobro- to, čo teší a uspokojuje, čo zodpovedá túžbam a čo ich napĺňa, čo je dokonané a teda dokonalé (v tomto zmysle tiež riadne, žiadúce, determinované); všetko, čo prispieva k blahu; základná morálna hodnota; protiklad zla; to, čo sa pokladá za mravné a hodné nasledovania; to, čo sa považuje za zodpovedajúce mravnému ideálu.

Keďže sme si definovali dobro a chceme uvažovať o niečom či je dobré určite nebude od veci zadefinovať si i jeho protiklad „zlo“.
zlo- všetko škodlivé, ošklivé a záporné v živote; všetko, čo protirečí blahu, čo ho narúša alebo ničí; protiklad dobra, podľa chápania ktorého sa riadi aj chápanie zla. Zlo je to, čo škodí - najmä to, čo škodí druhým alebo druhému (vrátane mimoľudského).
Takže toľko literatúra.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.