referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Piatok, 2. decembra 2022
Voltaire- list filozofovi
Dátum pridania: 18.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: cepren
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 230
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 0s
Pomalé čítanie: 10m 30s
 
So záujmom som si prečítal Váš posledný spis Candide a nemôžem nereagovať na niektoré myšlienky či postoje, ktoré ste v ňom zaujali. Viem, že ste pokladaný za mysliteľa, psychológa, filozofa dejín a kultúry a azda sa za takého považujete aj Vy sám. Vaše dielo majstrovsky splnilo svoju úlohu vysmiať sa nekonečne slepému optimizmu kléru. Možno by však bolo namieste učiniť to opatrnejšie. Akokoľvek bystro by ste formulovali svoje myšlienky nevyhnete sa odmietavým reakciám. Ak pominiem úbohých pseudomysliteľov, ktorí sa pokúšajú budovať svoju kariéru na hrubej, bez ladu a skladu pozliepanej kritike vyspelých mysliteľov medzi akých sa už dnes iste radíte aj Vy, sú takí, ktorých Váš spis zaujal úprimne, radi si ho prečítali a ľutujú jeho kvantitatívne malý obsah. A dokonca by chceli svojou troškou prispieť do búrky názorov, ktorú ste vyvolali. Rád by som sa stal jedným z nich.

Predovšetkým musím poznamenať, že sa radím medzi ateistov, alebo prinajmenšom medzi pohanov. Napriek tomu nemôžem, nechcem súhlasiť s prístupom ktorý ste zvolili. Hrubý výsmech veriacim, úprimne veriacim v dobrotu boha ste odňali modlu. Takú hrubosť si pán Leibniz iste nezalúžil. Zamysleli ste sa niekdy nad jeho prácou úprimne? Verím, že hej. Nedokážem si preto vysvetliť to pohŕdanie jeho idealizmom. Právom sa nazýva objektívnym.Verím vo váš omyl. Tiež si nemyslím, že všetko je na svete zariadené najlepśie ako je len možné. Celkom inou vecou je vśak viera v takýto idealizmus. Predstavte si akú ohromnú silu venoval Leibnizovi či mnohým iným. Nazdávam sa, že práve tu ste sa dopustili kardinálnej chyby. Kritizujete vieru v optimálne zariadenie sveta. Nie táto viera je chybou. Chybou je ak vedie stagnácii (čo sa, priznávam, stalo). Celkom iné by bolo ak by ste pranierovali takýto neduh. Či by neboli prijatelnešie postoje vlastné stoikom antického sveta? Tí verili v predurćenosť osudu avšak usilovali sa ho naplniť so cťou. Ich determinizmus nebol bezvýhradný. Ako inak by dal vzniknúť toľkým ušľachtilým činom a myšlienkam?
To vy ste zniesli úprimnú vieru v najlepšie božie úmysly pod čiernu zem. Na tomto mieste by sa patrilo poznamenať, že filozofiu (v rukách tých, ktorí sú schopní ovplyvniť beh dejín) prijímam ako slúžku čestných vládcov. Ak má slúžiť na zlepšenie života, kultúry som ochotný nielen odpustiť, ale dokonca oceniť majstrovsky vykonštruovanú lož. Takú akou bol objektívny idealizmus. Neverili by ste ako ďaleko dokázali prerásť vaše myšlienky v mojej dobe.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Candide, Voltaire, 1970, LN, Praha, Voltaire!, Voltaire!, Guy Endore, 1979, Tatran, Bratislava, Dejiny filozofie, kolektív autorov, 1979, Svoboda, Praha
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.