referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Miesto politiky v morálke a miesto morálky v politike
Dátum pridania: 11.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ika_sali
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 937
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
Na začiatok by sme si asi mali asi povedať ,čo vôbec rozumieme pod pojmom politika? Odpoveďou nám istotne môže byť napríklad tato stručná, ale veľmi výstižná veta a to : „že pojem politika zahrňuje všetky druhy riadiacej činnosti“. Uvádzam to na úvod z dôvodu pre ktorý je nám prioritou zaradiť a osvetliť predmet nášho skúmania a záujmu a to miesto politiky v morálke a miesto morálky v politike. Zameriame sa však najprv konkrétne na politiku, ako vedenie, ovplyvňovanie vedenia nejakého politického zväzu v našom prípade najčastejšie štátu. Je to v podstate umenie riadiť štát ,riadiť vzťahy medzi štátmi. Politiku riadia politici a spočíva v účasti politických subjektov – politických strán, skupín , jednotlivcov ,ktorý sa podieľajú na štátnych záležitostiach. Cieľom politických subjektov je získať politickú moc. Pomocou ktorej budú vládnuť štátu. Toto chcú dosiahnuť pomocou svojho politického programu.

Politicky program je určitá koncepcia jednania , správania sa jednotlivcov, politických strán, skupín. Programom sa politické strany líšia ,alebo podobajú čím môže dôjsť ku konfliktu záujmov - teda vzájomného napádania sa politikov alebo naopak zmierovaniu strán - uzatvoreniu určitých dohodnutých kompromisov. Je to nejaká politická predstava , ktorá má teoretický a ideologický základ a rešpektuje momentálny stav spoločnosti. Jednoducho povedané obsahuje konkrétne úlohy, ktoré treba uskutočniť. Politika sa delí na určité kategórie ako sú napríklad: pragmatický politicky program ,kde jeho určujúcim princípom je užitočnosť ,čiže chce naplniť a uspokojiť aktuálne potreby ľudí(zníženie daní, zvýšenie prídavkov na deti, dôchodkov…) ďalej napríklad antipolitické chápanie politiky ,kde program odmieta tézu: „Politika je boj o moc" a jej predstavitelia uprednostňujú morálne hodnoty pred hodnotami každodennej užitočnosti. Ďalším spôsobom vedenia politiky, ktorý je pre nás koreňom riešenia nášho problému je negativistické chápanie politiky ,kde politika je pochopená ako boj o moc ,pretože moc je

prostriedkom a cieľom politického úsilia. A tu prichádzame k jadru nášho problému a to ,že kto raz moc má ,tak ju ako to väčšinou aj býva zneužije. Jednoducho politiku či už v tom ,alebo onom zmysle slova sa dá robiť dvoma spôsobmi. Buď som človek morálny a robím politiku z presvedčenia za nejakú správnu vec, alebo som človek nemorálny a robím ju len pre pocit vlády a moci. Tak je to aj napríklad s dôvodmi ekonomickými.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.