referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Pondelok, 28. novembra 2022
Dejiny Filozofie v bodoch
Dátum pridania: 26.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bacill
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 500
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 16m 10s
Pomalé čítanie: 24m 15s
 
1. Čo je to filozofia
- Ak túto otázku položíme všetkým veľkým filozofom, každý odpovie inač. Každý bude obhajovať svoju filozofiu. -Ak položíme otázku, akými predmetmi sa zaoberala filozofia, odpoveď dostaneme všetkými. Neexistuje totiž nič, čo by nebolo predmetom filozofie.
- Dôležité časti filozofie v jej tradičnom delení sú : metfyzika – celok sveta, alebo to čo je zmyslovo neprístupné, ontológia – bytie v jeho celku, logika – náuka o právnom myslení a o pravde, etika o správnom jednaní, teória poznania o poznávaní, estetika o kráse. Ďalej tu máme filozofie prírody, kultúry, spoločnosti, dejín, náboženstve, štáte, práve, reči, hospodárstva, techniky peňazí atď...
- ( Aristoteles rozdelil poznatky na teoretické – duša, bostvo, príroda, praktické – pojmy o zákonoch, fungovania spoločnosti, základoch správania sa ľudí, schopnosti rozprávať, poetické – všetky poznatky o krásne )
- Pre každý z týchto predmetov existuje vzlášť veda, ktorá ho skúma a popisuje.
- Filozofia sa o tieto predmety zaujíma špecifickým spôsobom
- V niektorých vedách sa ale používajú metody, ktoré vznikli vo filozofii a naopak..
- Celok bytia – najrozsiahleší predmet filozofie
- Filozofia sa snaží zaradiť jednotlivé životné javy do velkej súvislosti, nájsť ich spoločný zmysel a spojiť výsledky jednotlivých vied do jednotného obrazu sveta v svetový názor
- Filozofiu charakterizuje myslenie, ako jej vlastný prostriedok.
- Podstata filozofie – klásť otázky a samostatne rozmýšlať a odpovedať.
- Filos – priateľ, milovník , Sofia – múdrosť, filoz. = láska k múdrosti
- Je to najstaršia veda, ktorá zahŕňala dovtedy ( 6.st. ) všetky známe poznatky a neskôr sa z nej začali vyčleňovať rôzne vedy.
- Základné filozofické otázky – ontologická - čo je prvotné ? (bytie – ako vznikol svet) Podľa odpovede na túto otázku sa vyčlenilo viacero prúdov – monisti (materialisti a idealisti), dualisti, pluralisti, gnozeologická – je svet poznateľný ? podla odpovede – gnozeologickí optimisti ( existuje objektivna pravda a clovek je schopny spoznat vsetko ), agnostici ( clovek nie je schopny pochopit podstatu sveta ).

- Podľa základnych filozofických otázok určujeme aj základné filozofické discipliny:
- a) Ontológia – náuka o všeobecnom bytí, zaoberá sa vývojom, štruktúrou,usporiadaním vesmíru, priestorom, časom, postavením človeka vo vesmíre -> boli vypracované rôzne modely sveta: Ptolemajos – geocentrický model sveta (Zem je stredom vesmíru),
- Newton – model sveta na základe zákonov mechaniky,
- Giordano Bruno – heliocentrický model sveta ( Slnko je centrom vesmíru )
- b) Gnozeológia náuka o poznaní
- formy poznávania:
-a) zmyslové poznávanie: empirici (zmyslová skúsenosť), senzualisti (momentálne zmyslové vnímanie). Obidva prúdy využívajú induktívnu metótu – zozbierávajú zmyslivé zážitky a zovšeobecňujú zmysový záver
-b) racionálne poznávanie : využívajú deduktívnu metódu, empirikov obviňujú, že sú povrchní, pretože zmysly klamú. Rozlišujú objektívnu, subjektívnu, relatívnu a absolutnú pravdu (absolutá pravda je iba ak súhlasia s tým, že svet je poznateľný a istý výrok je za hocijakých podmienok nevyvrátiteľný)
-Immanuel Kant – rozdelil zakl. filozoficke otazky ( zaobera sa nimi kazda filoz. Z vlastneho pohladu ): Co mozem vediet? ( tyka sa hranic lud. Rozumu ), Co mozem konat? ( hranice moralneho spravania sa ), V co mozem dufat? ( otazka viery ).
-Filozofiu a jej predmet nemozno presne definovat, pretoze filozofia je pojem vzniknuty v priebehu dejin a stale sa vyvijajuci.
-V konečnom dôsledku pod pojmom filozofia rozumieme problémy, ktoré sa vynorili v priebehu vývoja ľudského ducha, a pokusy o ich riešenie.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.