referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Xénia
Piatok, 2. júna 2023
Max Weber: Protestantská etika a duch kapitalizmu
Dátum pridania: 12.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: seven
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 312
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 8m 30s
Pomalé čítanie: 12m 45s
 
Max Weber, celým menom Karl Emil Maximilian Weber sa narodil 21.4.1864 v Erfurte. Bol významným nemeckým sociológom, ekonómom a politikom. Považuje sa za zakladateľa modernej sociológie. Študoval právne a hospodárske dejiny na viacerých nemeckých vysokých školách. Pôsobil na univerzitách vo Freiburgu (od roku 1894) v Heildelbergu (od roku 1897) a na univerzite v Mníchove (od roku 1919). Mal blízko k novokantovstvu a pozitivizmu. Jeho snahou bolo povýšit sociálne vedy na úroveň prísnej vedeckosti, a to tým, že skúmal ich metódy a chápal ich ako čisto opisné. Weber sa usiloval striktne rozlišovať skúsenostné vedy a hodnotiace posudzovanie, jednostranné partikulárne poznanie a uchopovanie totálneho, empirickú skutočnosť a podstatu bytia. Podľa neho musí chápajúca sociológia výkladom pochopiť sociálne konanie a tým príčinne objasniť jeho priebeh a jeho konanie, musí sa pýtať racionálne na účel a prostriedky, pretože iba tým môže chápanie dosiahniť obzvlášť vysokú evidentnosť.

Ako pomocný pojem vyvinul Weber pojem ideálneho typu. Weber je zakladatelom sociológie náboženstva a je považovaný za jedného z hlavných kritikov Karla Marxa a marxizmu. Vo všetkých svojich prácach sa pokúšal naznačiť spojitosť medzi rôznymi typmi spoločenskej aktivity a zdôraznoval, že byrokratizácia politickej a hospodársej spoločnosti predstavuje nejvýznamnejší moment v modernizácii západnej civilizácie. Zaoberal sa aj analýzou niektorých orientálnych spoločností, napríklad čínskej, indickej, pričom poukazoval na vzájomné závislosti medzi kultúrou a spoločnosťou. Krátko pred koncom života Max Weber vstúpil do politiky a pôsobil vo výbore, ktorý po 1. svetovej vojne koncipoval ústavu Výmarskej republiky. Zomiera 16. apríla 1920 v Mníchove. Vo svojej práci Protestantská etika a duch kapitalizmu (1904-1905) sa Weber pustil do hľadania odpovede na jednu zo zložitých sociologických otázok, a to na otázku, prečo vznikol kapitalizmus práve na Západe a nie niekde inde. Od pádu Rímskej ríše boli po dobu viac ako 13 storočí oveľa viac vyspelejšie iné civilizácie než Európske. Takými krajinami bola Čina, India, Osmanská ríša. Hlavne Čína mala náskok v technickom a ekonomickom vývoji. Tak čo spôsobilo taký nesmierny rozmach Západu oproti zvyšku sveta od 17. storočia až po dnešok?
Weber sa pustil do systematického štúdia náboženstiev v celosvetovom merítku, o niečo podobne sa pred ním nikto nepokúsil.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Weber, Max: The Protestant Ethic And The Spirit Of Capitalism. New York ,Charles Scribner’s Son, , 1958. , www.airborn.webz.cz/weber.html, Giddens, Anthony: Sociologie. Praha, Argo 2001. (str. 544-548), Edícia Filozofické odkazy: M.Weber, K metodológii sociálnych vied. Nakladateľstvo Pravda, 1983. (str. 26-27, 272-310)
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.