referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anežka
Sobota, 2. marca 2024
Charakteristika prenatálneho vývinu a správanie novorodenca
Dátum pridania: 16.09.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ifa23
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 124
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.4
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 7m 20s
Pomalé čítanie: 11m 0s
 
Činnosť analyzátorov: opticky vyberajú organizmu svetelné vlnenie, akusticky zvukové. Pojem analyzátor znamená celý pochod vyrovnávania sa živočícha s prostredím, čo má za následok jeho chovanie.
Morfologický vývoj analyzátorov je pri narodení úplne ukončený, ale ich funkcia postupne zjemňuje ich vnútornú stavbu. 1. Najskôr sa vyvíjajú analyzátory telové, pre vnímanie mechanických podnetov, ktoré riadia našu orientáciu v časopriestore. Môžeme rozoznať analyzátor statický (pre polohu tela a končatín ), kožný , a to špecificky tepelný a tlakový, kinestetický (vo svaloch, šľachách a kĺboch ), a tiež interoceptívny (pre pocity vo vnútorných orgánoch ). Najprv dozrieva orgán vestibulárny pre udržiavanie pohybu tela, trupu hlavy a končatín, reguluje svalový tonus a tiež koordináciu pohybov hlavy a očí. U ľudského embrya majú vestibulárne ústroje konečnú štruktúru po dvoch mesiacoch a sú už celkom vyspelé v 6. mesiaci vnútromaternicového vývoja. Kožný analyzátor je základne dôležitý pre celkový rozvoj psychiky. Jeho citlivosť sa týka dotyku, bolesti a tepelných rozdielov. Za orgán kožného analyzátoru sa pokladajú voľné nervové zakončenia, pomocou ktorých vnímame mechanické, termické podnety i pocity bolesti. Kožný analyzátor je úplne vyvinutý u 6- mesačného plodu. Hneď po narodení sa rozvíja bohatý repertoár dotykových reflexov i tepelné rozlišovanie. V prvom týždni je tepelná regulácia ešte veľmi nedokonalá. Po celé novorodenecké obdobie je dieťa chúlostivé. Nedonosené deti je preto nutné vychovávať v inkubátoroch.

Protopatická činnosť je u novorodencov znížená- i bodanie, napr. injekciou, príjma dieťa väčšinou kľudne, ale často reaguje obrannými pohybmi. Čuchový analyzátor slúži na príjmanie a transformáciu chemických energií z diaľky. Po narodení sa vyvíja táto funkcia už na druhý deň. Novorodenci reagujú na zápachy, aké sa vyskytujú v prirodzených situáciách , ďaleko slabšie ako dospelí a väčšinou im nevenujú pozornosť. Aby u nich vyvolali reakciu, museli by byť v 10- krát silnejšej koncentrácii.
Chuťový analyzátor. U cicavcov sa sústreďuje hlavne na jazyku a na podnebí. Chuťové poháriky sa skladajú zo senzomotorických buniek. U človeka sa chuťové bradavky rozvíjajú v treťom embryonálnom mesiaci.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.