referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Piatok, 2. decembra 2022
Tomáš Akvinský životopis
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: erikaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 387
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.2
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 8m 40s
Pomalé čítanie: 13m 0s
 
- narodil sa koncom roku 1224 alebo - pravdepodobnejšie - začiatkom roku 1225 na kmeňovom hrade jeho rodu, v Roccasecce, blízko Akvina, v južnom Taliansku. Bol tretím synom grófa Landulfa z Akvina, ktorý pochádzal z lombardského šľachtického rodu. Otec - ako verný prívrženec cisára Fridricha II. - bol roku 1221 menovaný za hlavného justiriára pevninových častí provincie Terra del Lavoro.

V roku 1230 priviedli rodičia asi päťročného Tomáša k jeho strýkovi, benediktínskemu opátovi Sinnibaldovi, do známeho kláštora Monte Cassino. Tam získal svoje prvé, veľmi dôkladné vzdelanie. Keď však cisárske vojsko kláštor asi v roku 1239 zbúralo, musel ho Tomáš opustiť a vrátiť sa domov. Od roku 1239 do roku 1244 pokračoval Tomáš vo svojich štúdiách na univerzite v Neapole, ktorú založil a výnimočne preferoval Fridrich II. V súlade so študijnými plánmi vtedajších čias, študoval tam gramatiku, rétoriku, dialektiku, aritmetiku, geometriu, astronómiu a hudbu. Tu ho Peter z Hibernie zoznámil s Aristotelovým filozofickým učením.

Asi ako osemnásťročný študent sa Tomáš v Neapole zoznámil s dominikánmi. Bol nadšený ich činnosťou ako učiteľov a kazateľov. Bez vedomia svojej rodiny vstúpil v roku 1243 do rehole kazateľov sv. Dominika, a to v Neapole, v kláštore S. Domenico Maggiore. Po skončení noviciátu ho chceli rehoľní predstavení poslať na štúdiá do Paríža. Medzitým sa však jeho rodina dozvedela o jeho kroku a bola tým rozhorčená. Vystriehli Tomáša na ceste do Paríža, v máji 1244 ho zajali a odvliekli na otcovský hrad Monte San Giovanni, kde ho väznili asi rok. Rodina dúfala, že Tomáš svoje rozhodnutie odvolá. Ale zásadne sa mýlila. Všetky pokusy jeho matky a súrodencov prinútiť ho, aby vystúpil z rehole, ostali bezúspešné. Po jeho prepustení odcestoval Tomáš v lete v roku 1245, sprevádzaný generálom rehole Johannom Teutonicom z Wildhausenu, do Paríža, aby tam dokončil svoje filozofické a teologické štúdiá. Tu býval v konvente svätého Jakuba. Paríž bol vtedy svetoznámym študijným centrom. Asi v roku 1245 začal tam svoju učiteľskú činnosť aj Albert Veľký, ktorý komentoval Aristotela.

No už v roku 1248 nasledoval Tomáš svojho obľúbeného učiteľa Alberta Veľkého do Kolína, kde v roku položenia základného kameňa kolínskeho dómu, na príkaz svojich predstavených otvoril Albert všeobecné štúdium dominikánskej rehole. Tomáš študoval u Alberta Veľkého ďalšie štyri roky.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Podobné referáty
Tomáš Akvinský životopis SOŠ 2.9444 278 slov
Tomáš Akvinský životopis SOŠ 2.9635 1696 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.