referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Sociálnopedagogická pomoc v rodine - Homebuilders
Dátum pridania: 23.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MgrBcRia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 133
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
Téma: Sociálnopedagogická pomoc v rodine - Homebuilders

Pod sociálnopedagogickou prácou rozumieme priamu činnosť v rodine. Odborník navštívi rodinu v domácom prostredí a rieši rozličné problémy vrátane výchovy detí, dôsledkov nevhodnej výchovy i výchovných situácií, ktoré vznikajú v interakcii rodič - dieťa.

Homebuilders (HB) je intenzívny program, ktorý radí vo vnútorných rodinných krízach a v získavaní životných zručností. Je určený na to, aby zabránil zbytočným rozpadom problémových rodín, aby znížil počet umiestnených detí do štátom financovanej sociálnej starostlivosti. Program je od roku 1974 považovaný za „priekopníka sociálnej služby" známej ako „intenzívna záchrana rodiny".
Pomáha riadiť medzinárodné hnutie na udržanie rodiny.

HB je založený na presvedčení, že najlepšie pre deti je to, aby vyrastali vo svojich vlastných rodinách, a že väčšina rodín sa má radšej učiť zvládať svoje vlastné problémy než sa spoliehať na pomoc sociálnych služieb. Takých možností, keď sa rodinám pomôže, je totiž veľmi málo, a tak sú deti umiestňované do domovov pre opustené deti, do zariadení pre mladistvých, do psychiatrických liečební. Tieto deti nielenže sú odlúčené od svojich domovov, ale problémy, pre ktoré boli odlúčené, často ostanú. Program HB ponúka možnosť, aby sa rodiny naučili žiť spoľahlivo a nezávisle (L. Schoor ).

Základné charakteristiky programu:
- Zakročenie v krízovej situácii, príchod terapeutov do 24 hodín.
- Liečba (pomoc) v prirodzenom prostredí - v rodine klienta.
- Ľahký a pohotový prístup ku klientom.
- Intenzita - služby sa poskytujú 4x týždenne.
- Nízka zaťaženosť - terapeuti sa zaoberajú naraz iba dvoma prípadmi.
- Flexibilita - poskytujú širokú škálu služieb.
- Učia základné zručnosti, ako je ovládanie nálad, základy asertívneho správania sa, komunikácie, rodičovské zručnosti, tvorba rozpočtu, poskytujú poradenstvo o vývine dieťaťa.

Komu slúži program:
Rodinám, ktoré hľadajú pomoc v oblasti služieb dieťaťu, ochrany práv detí, ochrany duševného zdravia, rodiny, kde sú deti zaostalé vo svojom vývoji, v ktorých sa vyskytuje záškoláctvo, násilie, rodinám, ktoré potrebujú akúkoľvek formu pomoci. Rodiny musia byť ochotné do 72 hodín umožniť osobné stretnutie s terapeutom, majú mu byť prístupné počas 4 týždňov.

Poňatie práce odborného pracovníka:
Pracovník musí byť vysokoškolsky vzdelaný. Dôveru klienta si získa taký, ktorý vie viac než len narábať slovami. Je vhodné, ak sa do činnosti rodiny zapojí terapeut. Terapeut sa venuje naraz iba dvom prípadom. Je to z dôvodu vysokej zaťaženosti, ktorá má vplyv na flexibilitu, pohotovosť, bezpečnosť, vyčerpanosť. Terapeut pracuje sám za podpory celého tímu. Dôvodom je bezpečnosť (klienti sú schopní napadnúť skôr dvoch ako jedného).
Ďalší dôvod je úroveň starostlivosti. Pre rodinu je jednoduchšie dôverovať a obracať sa na jedného ako na dvoch. Pri rozdeľovaní služieb by sa mohli členiť na odborníka na terapiu a na odborníka na iné služby. Ďalším znakom je zodpovednosť. Keby sa prípad nevyvíjal sľubne, v kom by sa hľadala chyba? Tímová práca vyžaduje viac plánovania, podávania hlásení.

Terapeut spolupracuje so skupinou 6 pracovníkov (medzi nimi sú aj inšpektori). Počas prvých 6 mesiacov majú terapeuti 2x týždenne stretnutia na konzultovanie prípadov. Dostávajú mnoho odborných materiálov: knihy, sylaby, videokazety. Majú pohyblivý pracovný čas, každý rok majú nárok na 20 dní dovolenky. Hodnotia prácu svojich nadriadených a oni sú hodnotení svojimi klientmi.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: BAKOŠOVÁ, Zlatica. : 2005. Sociálna pedagogika ako životná pomoc. FF UK Bratislava : STUMUL, 2005. 203 s. ISBN 80-89236-00-6
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.