referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Dôchodkový pilier
Dátum pridania: 18.01.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MagisterRia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 553
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 

Prvý dôchodkový pilier

Je priebežný dôchodkový systém, do ktorého sú povinne zapojení všetci ekonomicky aktívny občania.Princípom tohto systému je, že každý zamestnaný občan povinne odvádza časť svojho príjmu ako odvody zo svojej mzdy, ktorých časť je odvádzaná do príslušnej sociálnej poisťovne.

Tá potom tieto odvody využije na vyplácanie dôchodkov súčasným penzistom. Tento pilier je však výhodný hlavne pre tých zamestnaných, ktorý majú do dôchodku menej ako 10 rokov. Tento systém financovania dôchodkov nie je až taký efektívny a preto súčasný dôchodkový príjem u väčšiny ľudí nie je taký, aký by ho chceli mať.

Prvý dôchodkový pilier nie je možné úplne vynechať, no dôchodková reforma umožňuje časť týchto peňazí, ktoré sú povinne odvádzané do sociálnej poisťovne šetriť na osobnom dôchodkovom účte.

Druhý dôchodkový pilier

Tento systém starobného dôchodkového sporenia začal fungovať 1.1.2005. Princípom tohto systému je, že si každý zamestnaný občan sporí na svoj dôchodok prostredníctvom dôchodkovej správcovskej spoločnosti, na svojom osobnom účte.

Občania, ktorý sú už zapojení v dôchodkovom systéme mohli do tohto piliera vstúpiť do 30. júna 2006, ostatní, ktorý nastúpia do zamestnania v budúcnosti, majú možnosť do tohto piliera vstúpiť aj po tomto dátume.

Časť príjmov, ktoré povinne odvádza každý zamestnaný občan do sociálnej poisťovne na účely dôchodkového sporenia, sa rozdelia na dve časti, jedna ostáva v sociálnej poisťovni, ktorá následne financuje súčasné dôchodky a časť putuje na Váš osobný účet vo Vami vybranej dôchodkovej správcovskej spoločnosti.

Výhodou tohto systému je, že Váš dôchodok bude financovaný z dvoch zdrojov - s príslušnej sociálnej poisťovne a taktiež z DSS.Ďalšou veľkou výhodou je, že všetky peniaze na osobnom dôchodkovom účte sú Vašim majetkom a v prípade úmrtia sú predmetom dedičného konania.

Tretí dôchodkový pilier

Ak sa rozhodnete pre tretí dôchodkový pilier, môžete si dodatočne šetriť na dôchodok, ktorý Vám zabezpečí atraktívnejší dôchodkový príjem. Princíp sporenia v treťom dôchodkovom pilieri je v podstate ten istý ako v druhom pilieri dôchodkového sporenia, rozdiel je iba v tom, že sporenie si zabezpečíte individuálne z príjmu, nie z povinných odvodov, ktoré platíte do sociálnej poisťovne ako je to pri druhom pilieri.

Tento pilier sa nazýva tiež doplnkový, odkladáte si peniaze, ktoré plánujete využiť až počas dôchodku.

Tieto peniaze si šetríte na osobnom účte v doplnkových dôchodkových fondoch, patria sem však aj rôzne druhy životného poistenia či dlhodobé investície odkladané na starobu.

Výhodou tohto sporenia (investovania) je, že si na svoj osobný účet prispievate ľubovoľnou mesačnou čiastkou. Taktiež III. pilier štát daňovo zvýhodňuje.

Dôchodkovú reformu upravujú uvedené zákony, vyhlášky a predpisy.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.