referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Neoplatonizmus a jeho kresťanská transformácia
Dátum pridania: 17.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kajko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 784
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Neoplatonizmus je čímsi novým, nevídaným v gréckom myslení. Je to vrchol gréckeho myslenia.
Predstavitelia:

Ammonios Saka

Nič nenapísal, no založil školu v Alexandrii. Pochádzal z kresťanskej rodiny, v dospelosti sa obrátil k pohanstvu. Ako prvý sa pokúsil vzkriesiť platónsku tradíciu. Bol základom pre neoplatonizmus. Plotinos bol jeho žiakom 11 rokov. O jeho učení máme len nepriame svedectvá od Hierokla. Snažil sa zjednotiť všetky roviny bytia a pochopil, že všetky veci vychádzajú z Jedného. Chápal to ako stvorenie (hovorí to o ňom Nemézios)

Plotinos

Narodil sa okolo roku 205 po Kristovi v Lykopole v Egypte. Bol žiakom Ammonia. Roku 244 sa dostal do Ríma kde sa asi 10 rokov venuje prednáškam. Až v roku 254 začal písať. Napísal 54 traktátov. Dal príkaz zhromaždiť a rozdeliť svoje spisy Porfíriovi na 6 enád (po 9) od jednoduchých po najťažšie. Sú najdôležitejším dielom v starovekej filozofii. Dávali k nemu na výchovu deti, radili sa s ním politici, aj sudcovia. Jeho ideály sa líšia od Platónových. Zameriava celú etiku na to, aby sa každý človek, každá duša zjednotila s Jedným – transcendentným. Zjednoteniu hovoria neoplatonici henosis. Cíti sa byť žiakom Platóna – mystického, náboženského. Je dedičom celých 8 stor. gréckeho myslenia – dáva mu novú tvár. Jeho teória emenácie (všetko pochádza z Jedného) sa odlišuje od chápania emanácie na východe; je v tomto radikálne nový. Veľký vplyv na neho mal Filón Alexandrijský. Snaží sa riešiť problém vzťahu transcendentného Jedného a sveta. Materiálny svet nie je princípom zla; aj zmyslový, telesný svet pochádza z Jedného. Vylučuje náuku o vzkriesení tela, popiera náuku o vtelení, o nadprirodzenej milosti. Podľa neho sú ľudské schopnosti dostatočné, aby dosiahol človek jednotu s Jedným – henosis.

6 oporných bodov Filónskej filozofie:
1. Jasné rozlíšenie medzi zmyslovým (telesným) a nadzmyslovým (netelesným)
2. Netelesné je určené vzhľadom na triadickú schému troch hypostáz: Jedno, rozum, duša
3. Jasné určenie vzťahu, ktorý viaže jednotlivé hypostázy, teda proces, ktorým vychádza jedna z druhej. Vyšší stupeň spôsobuje nižší stupeň bez toho, aby sa umenšil.
4. Zmyslová matéria nie je princípom samým o sebe, ale tiež vychádza z poslednej hypostázy. Zmyslový svet je teda celkom odvodený z nadzmyslového sveta. 5. Plotinos je prvým Grékom, ktorý sa snaží podať vysvetlenie celkovej jednoty skutočnosti; všetko je v Jednom. Jedno je vo všetkom je lepšie povedať, že telo je v duši, než duša je v tele.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.