referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Móric
Piatok, 22. septembra 2023
Hlavné vývojové etapy filozofického myslenia na Slovensku
Dátum pridania: 20.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: dominisia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 479
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Filozofia na Slovensku nemala pre svoj rozvoj také podmienky ako v iných európskych krajinách. K jej prispela najmä výučba filozofie na školách – Karlova univerzita v Prahe, univerzity v Trnave a v Košiciach, na evanjelických kolégiách v Prešove, Kežmarku i v Bratislave.
Od svojich počiatkov mala filozofia prevažne nábožensko-etické a sociálno-antropologické zameranie, čo sa prejavovalo najmä v procese zápasov národného obrodenia Slovákov.
Prírodné a spoločenské vedy
Výrazný ohlas nachádzajú na území Slovenska učenia mnohých vedcov v oblasti prírodných a spoločenských vied. Významným predstaviteľom bol JÁN JESENIUS – rektor pražskej univerzity so svojou prírodnou filozofiou. Je autorom spisu „Zoroaster“,kde sa môžeme oboznámiť s jeho názormi.
Prešovská škola
Názory F.BALCONA – jeho empirickú filozofiu rozpracúval predstaviteľ Prešovskej školy J8N BAYER, ktorý zvýrazňoval význam induktívnej metódy pozorovania a experimentu vo vede
IZÁK CABAN – profesor prešovského kolégia, hlásateľ atomistu (17.stor.)
Trnavská Univerzita
Učenie R Descartesa (novoveký racionalizmus) príjmali naši učenci skôr kriticky a odmietavo, pretože sa odlišoval od scholastickej filozofie – tá sa pestovala najmä na univerzitách v Trnave a Košiciach. Trnavská Univerzita (1635-1777) sa najvýraznejšie zaslúžila o rozvoj filozofického myslenia. Disciplíny- metafyzika, logika a etika.
Najvýznamnejší trnavskí filozofi: F Kéri, A.Jaslinský, V.Topolesáni, J.B. Horvát.
Charakteristickou črtou bolo zmierniť rozpory medzi teológiou a prírodovedou. Na jednej strane sa hlásia k Newtonovskej fyzike a Kopernikovmu heliocentrizmu súčasne sa opierajú o scholastickú filozófiu. Odmietajú Descartesov výklad Boha, učenie o vrodených ideách i jeho teóriu poznania.
A.Jaslinský – diela „Logika, Fyzika, Metafyzika“. Za východisko poznania pokladal skúsenosť získanú pozorovaním a experimentom. Uprednosťoval empirizmus pred racionalizmom.

Silný ohlas mala aj Osvietenská filozofia, jej priekopníkom bol Matej Bel (1684-1749), známy sociálno-politickým a historickým učením.
Ďalší predstavitelia: J.Fándly, J.I.Bajza, - chápali osvietenstvo ako výchovné osvetové pôsobenie na ľudí.

Obdobie národného obrodenia
Medzi filozofmi sa šírili najmä myšlienky nemeckého klasického idealizmu. Myslenie výrazne ovplyvnil J.G.Herder, ten predpovedal veľkú budúcnosť Slovanom – pre humánnosť, mierumilovnosť. K jeho filozofii sa hlásal aj Ľ. Štúr (1815-1856).
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.