referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Sokrates a sofisti
Dátum pridania: 15.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: smoulinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 467
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Spoločenské podmienky, za ktorých sa rozvíjalo antické osvietenstvo:
- v 1. polovici 5. stor. prnl Grécko víťazí nad Perziou a nastáva hospodársky rozvoj
- rozvíja sa obchod, finančníctvo
- rastie bohatstvo v rukách jednotlivca
- jednotlivec sa začína presadzovať šikovnosťou a zručnosťou, od ktorých závisí úspech v spoločenskom živote. Takýto človek musel byť vzdelaný, musel vedieť argumentovať
Filozofia na toto reaguje odklonom od prírody a začína sa zaoberať problematikou človeka. Sofisti boli platení učitelia múdrosti a myslenia. Obdobie je nazývané aj ako antické osvietenstvo. Ide o voľnosť, slobodu v náboženských otázkach, morálke, politike, vede, umení v mene rozumu a múdrosti.
Sofisti sa venovali rétorike, logike, matematike, gramatike a sofistike (= umenie viesť rozhovor a usilovať sa za každú cenu zvíťaziť nad protivníkom). Realizovali sa v 3 oblastiach:
a) jazyk: je to umelý výtvor človeka, sú v ňom synonymá, homonymá...
b) spoločnosť: rozlišovali spoločenské a prírodné zákony. Prírodné sú pôvodnejšie, spoločenské výsledkom dohody. Spravodlivosť je ľudským výtvorom a pravda otázkou dohody. Zákony a pravda plynú z moci, slúžia jej na ochranu. Náboženstvo je výsledkom ľudskej činnosti a viera v bohov má svoj význam.
c) poznanie: presadzovali tendenciu slobodného myslenia, nebrali ohľad na mravy, vieru a tieto normy, ktoré mohli pociťovať ako obmedzujúce. Uvedomovali si relatívnosť poznania.
Členmi boli: Trasymachos, Kalikles, Lykofrón, Kritias, Prodikos, Protagoras.

Sokrates

O jeho živote sa dozvedáme z práce žiaka Platóna. Svoju filozofiu nazýval „maiuetika“. Podľa neho občana charakterizuje čestnosť a krédo: dodržiavanie zákonov, plnenie povinností. Sokrates bol udatný ako vojak, telesne zdatný, otužilý, vzor pre bojovníkov, no výzorom nebol vzhľadný. Mal lisú hlavu, vypúlené oči, plecnatú postavu a ťarbavý krok. Ľudí priťahoval svojou vnútornou krásou. Nebol kabinetným mysliteľom. Pohyboval sa po agore medzi občanmi, obklopený žiakmi a diskutoval.
Prirovnával sa k ovadovi: bohovia ho zoslali, aby znepríjemňoval život mocným nadutým a namysleným pánom. Bol odsúdený, že neuznáva bohov a kazí mládež. On radšej prijal smrť v podobe čaše s jedom, pretože jeho záchrana by bola jeho morálne prehra. Pokračoval v novej orientácii filozofie: antropologická (v centre pozornosti je človek, spoločnosť). Odmieta skúmanie prírody, pretože prírodné zákony môžeme len poznať, nie meniť. Ostať pri poznaní je preňho málo.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.