referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Psychológia čítania
Dátum pridania: 28.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mrkva5
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 985
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
Komunikácia s deťmi prostredníctvom hlasného čítania

Tak ako každé dieťa má svoju najobľúbenejšiu hračku, televízny program, sladkosť, či kamaráta v škôlke, malo by mať aj svoju najobľúbenejšiu knihu. Získanie pozitívneho vzťahu ku knihám však zvyčajne nebýva vecou náhody, ale závisí od prostredia, v ktorom dieťa žije a uznávaných hodnôt tých, ktorí sa pohybujú v jeho bezprostrednej blízkosti, teda rodičov. Som presvedčená, že každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie, podľa svojho presvedčenia a hodnotového systému, ktorý uznáva. Ak dieťa žije v prostredí, kde rodičia čítajú, bude ich nasledovať. "Aká matka, taká Katka, aký otec, taký syn." Deti prirodzene napodobňujú návyky svojich rodičov, či už dobré alebo zlé. Čítanie je však jedným z najlepších návykov, aký môžu rodičia svojim deťom dať. Tí, ktorí nečítajú, veľa nevedia, pretože najviac vedomostí je v knihách. Čítanie je teda základom akéhokoľvek ďalšieho učenia. V USA vytvorili v roku 1983 Komisiu na čítanie, ktorej členmi boli vynikajúce osobnosti z oblasti čítania a vzdelávania. Komisia pracovala celé dva roky a svoju činnosť zhrnula v správe z roku 1985 pod názvom: „Stávame sa národom čitateľov". Medzi najdôležitejšie závery správy patrí vyhlásenie o hlasnom čítaní: „ Najdôležitejšou činnosťou k získaniu vedomostí nevyhnutných pre úspešné učenie sa čítať, je hlasné čítanie deťom."

Čo si predstavíte, keď počujete o hlasnom čítaní? Aké zážitky a pocity sa Vám pri tom vybavia v mysli? Prevládajú pozitívne alebo skôr negatívne? Spomeniete si na svoje detstvo a na to, s akým napätím ste počúvali každé slovo čítajúceho a ako sa Vám pred očami odkrývali vzrušujúce a neznáme svety? Alebo Vás prvé napadne, s akým trápením ste slabikovali zo šlabikára, aby ste dostali jednotku alebo včeličku?

Ak chceme, aby sa z našich detí stali čitatelia na celý život, ich prvotným zážitkom z čítania by nemalo byť strastiplné precvičovanie písmen a úmorné spájanie slabík. Naopak, mali by sme svojim deťom ukázať, že čítanie je potešením a zábavou. Mali by sme ich naučiť mať radi čítanie. Najvhodnejším spôsobom ako to docieliť je, keď im budeme nahlas čítať, najlepšie od ranného detstva. Poviete si, že deti nám tak skoro aj tak nič nerozumejú? To je možné, ale určite sa učia. Inak by sme sa malým bábätkám už od narodenia denne neprihovárali. S hlasným čítaním je to to isté, avšak bohatosť slovnej zásoby, ktorej je dieťa vystavené, je pri čítanom texte ešte oveľa širšia.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.