referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Samostatnosť a samosprávnosť školy
Dátum pridania: 04.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jeanettka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 698
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
V súvislosti s činnosťou a efektívnosťou škôl vládla vždy určitá nespokojnosť. Preto aj v posledných desaťročiach bol o niekoľko pokusov o zreformovanie školského systému. Spomínané pokusy však bolí odsúdené na neúspech asi aj preto, lebo prichádzali "zhora" a chceli ich zaviesť celoplošne, t.j. preferovali jednotný školský systém.
Neboli to iniciatívy zdola, a preto ani nemohli vyhovieť podmienkam škôl, učiteľským zborom, žiakom ani rodičom. Nemohli byť teda úspešné napriek tomu, že ich zavedeniu obyčajne predchádzala celoštátna diskusia, pretože v každom regióne, v každom meste, na každej škole sú iné podmienky a neexistuje návrh, ktorý by mohol vyhovieť všetkým podmienkam.
Prispôsobením sa miestnym požiadavkám, personálnym a materiálnym podmienkam, očakávaniu rodičov a žiakov dokáže každá škola vytvoriť svoj vlastný vzdelávací program, sformovať svoju vlastnú tvár, ale zdôrazňujeme, iba svoju vlastnú tvár. K tomu ale potrebuje určitú mieru samostatnosti.
Stupeň samostatnosti závisí od toho, aké právomoci je Ministerstvo, resp. odbor školstva ochotné delegovať školám: Samozrejme je potrebné si uvedomiť, že delegovaním právomoci sa presúva aj zodpovednosť na školský manažment.
Samostatná, resp. samosprávna škola maže vzniknúť iba tam, kde sú k tomu vytvorené vonkajšie a vnútorné podmienky.
Vonkajšie podmienky sú viac menej dané, pretože zákon (Zb. z. č.542j1990) zabezpečuje právnu subjektivitu pre stredné školy.
Je však pravdou i to, že právna subjektivita, v súčasnosti je oklieštená ekonomickou závislosťou škôl od ústredných školských orgánov.
Horšie je to s vnútornými podmienkami, s pripravenosťou škôl na samosprávnosť.
Každá inštitúcia a prevažná väčšina pedagógov súhlasí s nutnosťou zmien vo všeobecnosti. Ale situácia už nie je taká jednoznačná, keď sa naozaj prikročí k zmene nejakého stavu, keď sa opustia vyšliapané chodníky, keď je potrebné vzdať sa zaužívaných zvyklostí, prípadne sa zriecť svojho pohodlia. Prečo práve my, prečo práve ja sa mám zmeniť? Desaťročia to bolo dobré, prečo to nie je dobré teraz, prečo zmeniť to, čo doteraz fungovalo? Nech radšej ostane všetko po starom, len nesiahajte na moju pohodlnosť. Nemiešajte stojaté vody .. V čase centrálneho riadenia sme dostali príkaz „zhora“. Vo väčšine prípadov sa nám tie príkazy nepáčili, ale aspoň nebolo treba rozmýšľať. Nebolo treba vymýšľať nové programy, ani konzultovať ich so žiakmi, s rodičmi.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Albert, A: Manažment strednej školy. Košice, KIP 1998
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.