referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
Počítačové hry a detské výučbové programy
Dátum pridania: 01.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jozefr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 797
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
V pedagogických a psychologických kruhoch sú dodnes rozporne hodnotené počítačové hry a ich úloha vo vzdelávaní. Informačné technológie prenikajú prakticky do všetkých oblastí a profesií ľudskej činnosti. Stávajú sa základom fungovania spoločnosti. Prakticky každý odborník musí dnes pri výkone svojej profesie poznať a tvorivo využívať aplikačné možnosti nových informačných technológií. Neodškriepiteľný fakt je, že prvé stretnutia detí s počítačom sú vždy spojené s hrou. Jej zásluhou strácajú zábrany a strach z prístroja a počítač sa stáva súčasťou detského sveta.


Analýza jednotlivých typov počítačových hier:

akčné hry - založené na postrehu, rýchlej reakcii, bez nutnosti zložitého premýšľania,

strategické hry - hry, založené na určitej stratégii, ktorú musí hráč voliť,

adventúry - hry v ktorých sa dieťa pohybuje uprostred príbehu a záleží od jeho šikovnosti a vynaliezavosti, aké zážitky mu poskytne,

náučné hry - hry, ktoré zábavným spôsobom pomáhajú pri učení niektorých pamäťových cvičení napr. násobilka, slovká v cudzom jazyku a pod. Toto sú len základné charakteristiky najznámejších typov hier. Tieto charakteristyky možno považovať za výstižné pre daný tip hry. V súčasnosti však dochádza k stieraniu rozdielov medzi nimy. Za pozitývny sa dá označiť trend vnášania náučných prvkov do všetkých typov hier.


Záporné stránky počítačových hier:

Násilie - preniká do hier. Úder nožom, streľba a p. sú situácie, ktoré ho v bežnom živote dostanú do nepríjemných situácií, dokonca aj do väzenia. Sotva pomocou takýchto hier sa môže naučiť konštruktívne riešiť konflikty. Netreba zanedbať ani sexuálnu výchovu, kde si dieťa vplyvom rôznych porno - obrázkov distribuovaných na počítačoch môže vytvoriť veľmi skreslený pohľad na život.
Sociálne riziko počítača - v detstve sa dieťa veľa učí, je pre tento účel prírodou veľmi dobre vybavené. V dospelosti sa budú síce ešte učiť, ale nie tak rýchlo a ľahko. Ak by dieťa bolo odkázané len na učenie pomocou počítača, je ochudobnené o niektoré životne dôležité skúsenosti napr. komunikácia s ľuďmi, (je prijateľnejší človek, ktorý vie s druhými jednať bez nervozity). Nevypláca sa používať v komunikácii ľudí počítačovú logiku. DIEŤA MOŽE MAŤ POCIT, ŽE SA NÁHLE OBJAVILO NA CUDZEJ PLANÉTE. Môže mať pocit, že sa ľudia okolo neho správajú nepredvídateľne, divne a že niečo s nimi nie je v poriadku.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: TASCHNER, K.:Psychologické aspekty počítačovej výuky, CW.č.7, 96, NEŠPOR, K.:Ohrozenie počítačmi, patologické hráčstvo, CW č. 7 96, AUKSTAKALNIS, S.,BLATNER, D.:Reálne o virtuální realite,Jota 1994, STOFFOVÁ,V.-PŠENÁKOVÁ, I.: Nové informačné technológie ako predmet výučby na vysokých školách a univerzitách. In: Zborník konferencie IFOSEM´98. SPU Nitra, 1998, (v tlači), STOFFOVÁ,V.-STOFFA. J.: Počítačová gramotnosť ako súčasť technickej gramotnosti. In: Zborník konferencie Technické vzdelávanie ako súčasť všeobecného vzdelania. UMB Banská Bystrica, 1997, s. 204-206.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.