referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Valér
Nedeľa, 18. apríla 2021
Tábory - Prečo ísť v lete do detského tábora?
Dátum pridania: 09.09.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bacill
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 544
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Na Slovensku je veľmi nízka úroveň organizovanosti mládeže. Tento fakt sa podieľa aj na vzrastajúcej kriminalite mládeže, vzniku závislostí na alkohole, či drogách. Problém je obrovský tak v mestách, ako aj na dedinách. Skupinky mladých ľudí trávia svoj čas posedávaním na lavičkách, bezcieľnym blúdením, ako aj vysedávaním v krčmách. Rodičia často ani netušia, ako v skutočnosti ich dieťa trávi svoj čas. A aké sú vlastne v meste alebo na dedine možnosti? Pozerať si mestské atrakcie? Alebo chodiť každý deň k jazeru? Všetci kamaráti sú často odcestovaní, preto aj detské ihriská, parky, výstavy, kiná a výlety do okolia môžu byť nezaujímavé. A ak starí rodičia nebývajú v meste - stráviť u nich celé leto tiež nie je veľmi populárne. Socialistické domy detí - ako sme ich poznali, dávno zanikli,aj keď v okolitých krajinách je skôr trendom ich rozširovanie. Kluby mládeže už neexistujú, ako huby po daždi však vyrástli počítačové herne s akčnými hrami, v ktorých dnešná mládež necháva svoje vreckové. "Prvákom, druhákom stačí, ak navštívia kamaráta, spolužiaka. Tam je to zorganizovanie voľna cez prázdniny jednoduchšie. Môžu však bez dozoru niečo vyviesť." tvrdí psychológ Peter Sklár a dodáva: "Deti v predpubertálnom veku sú už samostatnejšie. Čoraz častejšie však vyhľadávajú spoločnosť. Rodičia im oveľa ťažšie zorganizujú deň."

Záchranou sú do istej miery centrá voľného času, ktoré pre deti po celý rok pripravujú rôzne aktivity. "Ale program centier sa v mnohom nelíši od bežných dní, ktoré trávia deti v školách, potom v školských družinách (kluboch detí) a napokon v rodinách. Tieto dni skôr kopírujú a deti takto neprežijú prázdniny so všetkým, čo k nim patrí", tvrdí psychológ Peter Sklár. Deti by si mali cez prázdniny odpočinúť a načerpať veľa energie. Ani nie tak fyzickej, ako práve psychickej - teda zmenou prostredia a netradičnými aktivitami. Pobytové detské letné tábory sú azda najlepším variantom strávenia prázdninového času. Tábory majú rôzne zamerania a pripravia deťom nezabudnuteľné zážitky v novom kolektíve. Sú zamerané najmä na rozvoj a harmonizáciu osobnosti, deti sa učia spolu vychádzať a akceptovať sa navzájom. Oddieloví vedúci sa snažia individuálne dostať na povrch to, čo je v nich pozitívne, deti sa naučia komunikovať s rovesníkmi a nájsť si miesto v kolektíve. "Mnohé sú prvýkrát bez rodičov a keď zistia, že môžu veci vyriešiť aj samy, pomáha im to aj v škole.

Získajú odvahu hovoriť o svojich problémoch, pocitoch, vedia sa lepšie presadiť. Rodičia zrazu zistia, že ich deti majú kapacity, o ktorých oni ani netušili.“ tvrdí liečebná pedagogička Mária Takáčová z Centra výchovnej a psychologickej prevencie. Tábory tvoria pre väčšinu z nás, ktorí sme aspoň jeden kedysi obsolvovali, nezabudnuteľnú kapitolu nášho detstva. V tábore deti nájdu nových kamarátov, prvé lásky, rozvíjajú v sebe skryté schopnosti a osmelia sa v kolektíve. Pocit pri ocenení v niektorej z množstva táborových súťaží je pre deti ozaj nenahraditeľný. Najmä na prvý tábor by malo mať dieťa dobré spomienky. Tábory sú u nás organizované cestovnými kanceláriami, centrami voľného času alebo neziskovými organizáciami. Je dôležité vedieť si vybrať. Treba prihliadať na kvalitu programu ale predovšetkým na tím vedúcich. V dnešnej dobe sa v táboroch využívajú v hojnom počte celotáborové hry, ktoré vyzerajú dobre a deťom sa páčia, ale častokrát sa v nich nepresadia deti so slabším sebavedomím. Preto je dôležité nezabúdať na individuálny prístup, ktorí môžu zabezpečiť len sociálne a emocionálne vyspelí vedúci s veľkou dávkou empatie.
 
Zdroje: http://tabory.sk
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.