referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Utorok, 13. apríla 2021
Tábory - Často kladené otázky rodičov a odpovede.
Dátum pridania: 09.09.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bacill
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 987
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
1. Za čo vlastne rodič platí? Čo všetko je v cene?

V cene sú všetky náklady spojené s táborom a tie ma každá organizácia pomerne odlišné. Najväčšiu časť z ceny tvorí ubytovanie a strava. Ideálnym táborovým ubytovaním je najmä pre menšie deti veľká murovaná chata s dvoj až štvorposteľovými izbami a vlastným sociálnym zariadením. Ubytovanie v chatkách poteší najmä staršie deti, zistite si však, či chatky majú vlastné sociálne zariadenie. Stanové tábory sú cenovo výhodné, ale sú vhodné najmä pre staršie deti. Informujte sa, kde sa areál nachádza. Oveľa zaujímavejší program sa dá pripraviť v peknej prírode, než v dedinskom či mestskom prostredí. Samozrejmosťou by mala byť veľká spoločenská miestnosť a bohaté športové ihriská.

Zistite si, či cena zahrňuje dopravu. Na prvý pohľad lacný tábor by sa mohol predražiť, pokiaľ by ste mali dieťa dopraviť autom. Väčšina táborov má zabezpečenú dopravu z veľkých miest.

Cena tábora by určite mala zahŕňať kvalifikovaného zdravotníka, najlepšie lekára v praxi. Najmä pri väčších táboroch nad 100 detí je vhodné, aby zdravotníci boli aspoň dvaja, pretože časť tábora môže ísť, napríklad, na výlet a časť môže mať program v areáli.

Zistite si či, cena zahŕňa DPH a poistenie. Najmä pri zahraničných táboroch môže táto položka zdvihnúť cenu. Každá cestovná kancelária musí mať poistenie aj proti insolventnosti (krachu cestovnej kancelárie), pri ostatných organizátoroch (ako sú napríklad občianske združenia) sa musíte spoliehať na ich dobré referencie.

Opýtajte sa, či sú v cene zahrnuté celodenné výlety. Ak deti navštívia napríklad výstavu, alebo kúpalisko, či je potrebné doplácať za lístky, prípadne pri jazdeckých táboroch hodiny jazdy na koni.

Na záver si nezabudnite jednotlivé tábory porovnať podľa prepočtu ceny za 1 deň. Podľa dotazníkového prieskumu na našej stránke si cenu prepočíta iba 19,90% rodičov. Na čo sa rodičia podľa prieskumu najčastejšie zvýknú informovať pri cene tábora:
cena na jeden deň pobytu
19,90%

dodatočné výdavky v tábore
49,21%

či cena zahŕňa dopravu
23,56%

či cena zahŕňa DPH
7,33%

2. Podľa akých kritérií sa vyberajú inštruktori, ktorí strážia deti?

Každá organizácia má iné kritériá na výber inštruktorov do tábora. V prípade klubov, spolkov a združení ide väčšinou o ľudí, ktorí do daného tábora chodili ešte ako deti. V prípade cestovných kancelárií sa často robí nábor cez médiá a inštruktori sa spoznávajú na špeciálnych sústredeniach.

Skúste sa opýtať či sa inštruktori stretnú pred táborom kvôli príprave programu.

Organizátor by pred táborom mal mať stanovené jasné cieľe a dôkladne pripravený program. Inštruktor, ktorý vedie oddiel v tábore, nemusí mať špecializovanú školu, dokonca ani veľké skúsenosti s táborovými hrami. Najdôležitejšia je zodpovednosť, vzťah k deťom, záujem pracovať a schopnosť začleniť sa do kolektívu. Takýto človek si väčšinou nenárokuje honorár za svoju prácu v tábore.

Na základe dotazníkového prieskumu na našej internetovej stráke www.detsketabory.sk rodičom záleží najmä zodpovednosti (40%) a nadšení pre prácu s deťmi (30%). Menej im záleží na zmysle pre humor a pozitívnom myslení inštruktorov (17%) a dlhoročných skúsenosriach s prácou s detmi (12%). Takmer nikto nevyžaduje pedagogické vzdelanie (1%). 3. Kedy je vhodná doba objednať si tábor?

Väčšina organizátorov by sa zhodla na tom, že najlepšie je vybrať a zaplatiť zájazd čo najskôr (február). Vtedy niektoré organizácie poskytujú aj rôzne zľavy a vďaka platbe vopred vedia kvalitnejšie pripraviť organizáciu tábora. Ak sa rozhodnete vyberať si tábor až v júni, budete mať síce možnosť vybrať si z bohatšej ponuky, ale tie najlepšie miesta budú už obsadené. Preto, ak už ste rozhodnutí, do akého tábora chcete dať svoje deti, je najlepšie si tábor objednávať čo najskôr. Prípadne si ho rezervovať a zaplatiť iba zálohu. 4. Aké požiadavky musí spĺňať hygiena v táboroch a kto na ňu dohliada?

Každý tábor musí dodržiavať prísne hygienické pravidlá a môže byť navštívený hygienickou kontrolou. Ak by ste mali akékoľvek podozrenie z porušenia hygieny, informujte sa o podrobnostiach u organizátora. 5. Jedálny lístok - aké musí spĺňať kritéria strava?

Opýtajte sa organizátora, či Vám vie poskytnúť jedálny lístok. Strava by mala byť vyvážená a správne kombinovaná. Idéalne je ak sa strava podáva aspoň 5x denne a je prísne dodržaný pitný režim. Každé dieťa by malo mať prístup k tekutinám počas celého dňa, hoci aj vo vlastnej flaške. Občas sa stáva, že posledný obed v tábore dostanú deti slávnostný vyprážaný rezeň, alebo iné tažké jedlo. To môže mať za následky nevoľnosť v autobuse. 6. Podľa čoho poznáme, či je tábor seriózny?

Jediným meradlom serióznosti organizátora je skúsenosť a odporúčania vašich známych. Spokojnosť odrekreovaných detí je mnohokrát aj jedinou zárukou pri výbere tábora. Veľa vám napovie aj prístup organizátora, keď sa dodatočne informujete napríklad o programe v tábore.

Všeobecne by sa dalo konštatovať, že čím viac informácii uvedie organizátor na svojich propagačných letákoch a čím menej sa vás snaží zviesť na prvý pohľad nízkou cenou, ktorá rastie s rôznymi príplatkami, tým môžete mať väčšiu istotu že ide o seriozneho organizátora. Všeobecne platí, že do dobrého tábora sa vaše dieťa bude chieť vrátiť aj o rok. 7. Reklamačné podmienky ..

Na detský tábor sa dajú uplatniť všeobecne platné reklamačné podmienky. Prakticky však jedinou istotou ostávú dôvera a skúsenosť.

Pri objednávaní tábora sa najmä informujte na storno poplatky. Mnohé cestovné kancelárie ponúkajú sprostredkovanie poistenia storna (napr. choroba dieťaťa). 8. Čo s problémovým dieťaťom, ktoré napríklad veľa plače?

Najmä deťom, ktoré sú v tábore prvýkrát sa stáva, že plačú za svojimi rodičmi. Informujte sa, aké má organizátor súsenosti s takýmito deťmi a pokúste sa vybrať radšej tábor pre menšie deti. Alternatívou môže byť aj kombinovaný tábor aj pre rodičov, ale najväčšie zážitky a skúsenosti si deti odnášajú, ak sú po celý čas iba v kruhu svojich rovesníkov. Je veľmi dôležité informovať organizátora tábora o problémoch (zdravotných a iných) ktoré má vaše dieťa. Je nevyhnutné, aby táborový zdravotník vedel o všetkých liekoch, ktoré si vaše dieťa berie so sebou (aj keď si ich vie samo podávať). 9. Môžu poslať dieťa domov, keď niečo vyvedie?

Ištruktori nemajú právo dieťaťu v tábore nič prikazovať, alebo zakazovať. V žiadom prípade dávať fyzické tresty. Mali by dieťa viesť výchovnou formou k správnym hodnotám. Organizátor môže poslať dieťa domov na náklady rodiča pri akomkoľvek porušení táborového poriadku. Každé dieťa aj rodič by malo byť s táborovým poriadkom vopred oboznámené.
 
Zdroje: http://tabory.sk
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.