referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Školský systém USA
Dátum pridania: 08.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: blaho
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 711
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 11m 30s
Pomalé čítanie: 17m 15s
 
1. Charakteristika krajiny

Ekonomický rozvoj krajiny: všetky odbory sú dôležité, štipendiá sú poskytované študentom v značnej miere

Sociálno-politický rozvoj: demokratická krajina, hlava štátu je prezident, kongress, ktorý sa člení na senát a House of Representatives (435 členov), všetky spoločenské vrstvy majú prístup ku vzdelaniu

Štátne zriadenie a organizácia štátu: federatívna krajina, decentralizovaná správa školstva

Národ: v USA žije viac ako 243 miliónov ľudí a to Afro-Američanov, Amerických Indiánov, Japoncov, Číňanov a ďalších cudzincov

Jazyk: Angličtina je oficiálnym jazykom, ale menšiny a imigranti hovoria svojim jazykom

Postavenie cirkvi v štáte: odluka cirkvi od štátu

Zemepisná poloha a charakteristika krajiny: USA leží medzi Atlantickým a Tichým oceánom. Zo severu hraničí s Kanadou, z východu Tichým oceánom, z juhu s Mexikom, zo západu s Atlantickým oceánom. Západ krajiny je industriálnym centrom a nachádza sa na pobreží Tichého oceánu(preferované odbory: námorníctvo, baníctvo…). Sever je charakteristický známymi univerzitami, napr. Harvard, Yale a architektúrou (preferované odbory: architektúra, právo, učiteľstvo). Stred a juh USA je poľnohospodársky, pestuje sa tu bavlna, tabak, pšenica (preferované sú tu odbory zamerané na poľnohospodárstvo). Západ je charakteristický teplými letami a známymi plážami a svetoznámymi mestami a to Los Angeles a San Francisco (cestovný ruch)

2. Ciele a princípy

Princípy
V ústave je zakotvené právo "rovnosť šancí", ako povinnosť štátu vytvoriť štruktúru škôl, ktoré poskytujú široké podmienky a žiak ich môže využívať podľa predpokladov a záujmov. Princíp demokratizácie- každé dieťa má právo na vzdelanie vo verejných školách a to je bezplatné od predškolskej prípravy až po ukončenie strednej školy.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: Obdržalek, Z.: Škola, Školský systém, ich organizácia a riadenie. Bratislava, polygrafické stredisko UK 1994., Anonym: pohľad na vzdelávací systém v USA. Učiteľské noviny, ročník LIII., z 10.4. 2003, Silvánová, B.: Angličtina. Nitra, Enigma 2000.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.