referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Štvrtok, 1. decembra 2022
Deti, rodina a spoločnosť
Dátum pridania: 08.06.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: brucela
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 899
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
Rodina je základom našej spoločnosti. Najmodernejšie psychologické výskumy potvrdzujú, že práve rodina je prvým a jedinečným miestom, kde sa dieťa učí láske, úcte a rešpektu.
Človek sa nestane rodičom tým, že dá živelne a nevedomky vznik novému životu. Rodičovstvo je aj proces rastu srdca, ako nepotlačiteľného impulzu dávať lásku a skrze toto dávanie zažívať radosť. Antoine de Saint-Exupéry povedal: „Pravá láska sa nikdy nerozdá. Čím viac dávaš, tím viac ti zostáva.“
Láska, ktorú dávajú rodičia svojim deťom, je rovnaká bez ohľadu na to, či sú deti malé alebo už dospelé. Je úžasné, že rodičovská motivácia srdca je dať 100% svojho srdca všetkým svojim deťom aj keď je akoby rozdelené medzi viac detí. Preto jeden pár môže dať život, lásku a vedenie veľa deťom.
Láska matky a otca je pre dieťa koreňom ich vlastného života, zdrojom ich vlastného ja, motiváciou pre ich vlastný život. Rozbitie lásky medzi rodičmi znamená rozbitie vlastného zdroja lásky dieťaťa, jeho korene života. Preto myseľ dieťaťa nikdy nemôže prijať rozvod rodičov, aj keď majú svoje dôvody.
Rodičia majú veľkú zodpovednosť voči svojim deťom a potomkom. Čo je najlepším darčekom, ktorý môžu venovať dieťaťu? Dom? Dobré meno? Sociálne postavenie? Najdôležitejšia je pravá láska. Dokonca aj novorodenec neočakáva od maminky iba mlieko, ale rodičovskú lásku. Dokáže rozoznať svoju matku od inej, aj keď mu dá mlieko. Väčšina pediatrov môže dnes dosvedčiť na základe výskumu i vlastnej lekárskej praxe, aký obrovský význam má z psychologického hľadiska pre utváranie hlbokého vzťahu medzi matkou a dieťaťom už prvé priloženie dieťaťa k prsníku matky tesne po narodení a aký veľký význam má tento vzťah pri kojení. Dieťa hľadá takýto veľký cit lásky. Osobnosť dieťaťa sa rodí a rozvíja skrze učenie sa a napodobňovanie vlastných rodičov, bez toho aby si to uvedomovalo. To čo dieťa skutočne očakáva a potrebuje je absolútna láska. Takáto rodina sa potom môže stať základným stavebným kameňom zdravej osobnosti človeka.
Láska medzi rodičom a dieťaťom sa stáva kľúčovým momentom pre všetky ostatné životné skúsenosti. Súrodenecká láska môže vzniknúť vtedy, keď vidíme príklad v rodičoch. Väzby a vzťahy v rodine, sú veľmi hlboké a dôležité. Isté je, že sa veľmi podporujú. Môžeme si uvedomiť kontrast medzi dokonalými rodičmi, ktorý očakávajú každé dieťa a medzi realitou, ktorá spôsobuje hlbokú bolesť.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.