referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Návykové látky
Dátum pridania: 20.09.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kikulinos
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 817
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 7.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 12m 10s
Pomalé čítanie: 18m 15s
 
Téme: „Návykové látky„ sme sa rozhodli venovať na základe toho, pretože si myslíme, že táto téma je v našom dnešnom uponáhľanom svete veľmi aktuálna najmä pre mladých ľudí – študentov, na ktorých sa kladú veľké nároky a požiadavky.

Vzhľadom k tomu, že v dnešnej dobe väčšina ľudí nemá na nič a na nikoho dostatok času, aj to môže byť dôvodom, že ľudia častokrát hľadajú útechu, akoby útek od každodenných problémov spojených so životom, v návykových látkach.
Veľa ľudí nepripisuje takmer žiadnu dôležitosť tomu, že aj nadmerné pitie kávy alebo čaju je určitý druh závislosti, tzv. kofeinizmus.

Taktiež aj fajčenie poškodzuje ľuďom zdravie a je taktiež určitým druhom závislosti nazývaným tabakizmus. Tento druh závislosti však nevplýva len na samotné zdravie fajčiara, ale aj na prostredie a ľudí v jeho okolí. Alkoholizmus patrí tiež medzi závislosti, avšak ľudia ktorí v nadmernom množstve požívajú alkoholické nápoje si v alkoholovom opojení neuvedomujú, že svojou závislosťou vplývajú negatívne nielen na svoj zdravotný a psychický stav, ale aj na psychiku, vyrovnanosť a stabilitu svojej rodiny, príbuzných a priateľov.

Zaneprázdnení rodičia chcú svojim deťom zabezpečiť bezstarostný život a najmä finančnú istotu a mnohokrát im už nezostane čas na ich výchovu, aby im ukázali správnu cestu v živote. Tak si častokrát nevšimnú, že s ich dieťaťom sa niečo začne diať, dostane sa do nevhodnej spoločnosti a nedostatok lásky a pozornosti zo strany rodičov si vynahrádza útekom od reality za pomoci návykových látok. Niekedy rodičia nechávali časť výchovy aj na ramenách školy, ale to sa s postupom času zmenilo a tak škola v dnešnej dobe plní väčšinou úlohu vzdelávaciu a výchovu necháva na rodičoch.

Problematike toxikománie sa v posledných desaťročiach venuje veľká pozornosť. Táto „ choroba „ je veľmi nebezpečná, pretože postihuje ľudský organizmus nepozorovane a jej účinky sa prejavujú až po určitom čase. Takmer vo všetkých vyspelých krajinách je toxikománia celospoločenským problémom. Dokázalo sa, že toxikománia a najmä fajčenie tabaku a alkoholizmus škodia ľudského zdravia, zapríčiňujú mnohé vážne až smrteľné ochorenia, pracovnú neschopnosť až invaliditu.


TEORETICKÁ ČASŤ
1.1 VYMEDZENIE ZÁKLADNÝCH POJMOV

DROGA - je prirodzená alebo syntetická, chemická látka, ktorá po vpravení do ľudského organizmu môže vyvolať zmenu jednej alebo viacerých telesných funkcii. Rýchly a výrazný účinok má aj na psychiku.

DROGOVÁ ZÁVISLOSŤ – je psychický a niekedy aj fyzický stav, ktorý vyplýva zo vzájomného pôsobenia medzi živým organizmom a drogou. Charakterizujú ho zmeny správania a iné reakcie, ktoré vždy zahŕňajú nutkanie brať drogu stále alebo pravidelne pre jej účinky na psychiku a niekedy aj preto, aby sa zabránilo jej nepríjemným pocitom, tzv. abstinenčným príznakom, ktoré vplývajú z jej neprítomnosti.

Medzi látkami vyvolávajúce drogovú závislosť patria predovšetkým povzbudivé a alkoholické nápoje, lieky a napokon omamné jedy bez liečivého účinku.

ALKOHOLIZMUS – je jednou z najrozšírenejších toxikománií. Ľudia pijú alkoholické nápoje na spríjemnenie života, hoci je to klamlivé a prchavé spríjemnenie a svojím spôsobom aj škodlivé a často nebezpečné. Stále ľahšia dostupnosť týchto nápojov, ich samozrejmé podávanie pri najrôznejších spoločenských príležitostiach, použitie alkoholu ako odľahčujúcej drogy, to všetko uľahčuje často len príjemný, niekedy aj riskantný, ale vždy umelý únik zo „ šedivej „ skutočnosti.

TABAKIZMUS – fajčenie tabaku ( cigariet ), je dnes najrozšírenejší návyk ľudstva. Stalo sa nielen spoločenským, ale predovšetkým veľmi aktuálnym zdravotníckym problémom. Proti fajčeniu sa bojovalo už v minulosti, ale zväčša z rôznych pochybných dôvodov, spočiatku sa zdôrazňovala otázka náboženská, neskôr morálna a estetická. Dnes, v období prudkého rozvoja vedy ovplyvňujú náš život vo všetkých zložkách, inak sa chápe a po novom posudzuje aj otázka fajčenia tabaku.

KOFEINIZMUS – Popri alkoholizme a fajčení je najrozšírenejšou toxikomániou kofeinizmus, hoci nie je tak závažný a nebezpečný. Kofein je alkaloid, ktorý sa získava zo šiestych rastlín rastúcich v rôznych oblastiach sveta ( kávovník, čajovník, kakaovník, kolovník, yerba a guarana ). Káva je najpopulárnejší nápoj na svete. Konzumuje ju približne polovica ľudstva. Ročne sa na svete vypije viac ako 400 miliárd šálok tejto povbudzujúcej hnedej tekutiny. Na ich prípravu treba 4 milióny ton kávových zŕn.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: Ondruš Dalibor: Toxikománia, strašiak či hrozba? . Martin: Vydavateľstvo Osveta, š. p. , 1990, Ďurič Ladislav, Grác Ján, Štefanovič Jozef: Pedagogická psychológia. Bratislava: JASPIS, 1991
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.