referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zdenka
Štvrtok, 23. septembra 2021
Paralympiada
Dátum pridania: 12.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bobo20
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 524
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 6
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 10m 0s
Pomalé čítanie: 15m 0s
 
História paralympijských hier sa datuje od roku 1960, kedy sa v Ríme konali prvé hry pre telesne postihnutých, na ktorých sa zúčastnilo 400 športovcov z 23 krajín, súťažiacich v ôsmich športoch. Od vtedy sa paralympijské hry uskutočňujú v roku konania sa Olympijských hier. Od tohto roku sa uskutočnilo 11 letných a 7 zimných paralympíjskych hier. V Aténach sa uskutočnili dvanáste letné hry pre telesne postihnutých. Už len fakt, že sa paralympijské hry uskutočnili v mieste vzniku starovekých a moderných olympijských hier, predpokladal ich veľkoleposť a výnimočnosť. Paralympijské hry v Aténach boli asi tými najdrahšími . Gréci samozrejme nechceli sklamať a chceli celému svetu dokázať, že Atény sú tým najlepším a najposvätnejším miestom pre konanie paralympijských hier. Po Olympiáde, ktorá zožala obrovský úspech si svoje uznanie vyslúžila aj Paralympiáda, ktorá podľa mienky odborníkov neprekonala tú v Sydney. Avšak predseda IPC Phil Craven prehlásil : „Pre mňa je najpozitívnejšie to, že paralympijské športy prenikli do sŕdc Grékov a nemyslím si, že sú na svete väčšie srdcia ako tie grécke. Preto boli Paralympijské hry tak úspešné“. Prejavil sa najmä južanský naturel Grékov, čo zapríčinilo drobné nedostatky v organizácií.

Avšak športoviská boli výborné a súťaže prebiehali bez problémov. Gréci riešili organizáciu príliš veľkoryso, pretože si jednoducho nechceli „urobiť hanbu“. Jeden z dobrovoľníkov ohľadom prehnanej veľkorysosti povedal : „Túto olympiádu a paralympiádu budeme splácať my, moje deti a možno aj ich deti“. Nato, aby sa vôbec mohla uskutočniť, museli Gréci Atény prebudovať. Primárne bolo vybudovať nové chodecké zóny, zrekonštruovať verejné priestory a budovy podľa ich historickej podoby, zlepšiť cestnú sieť , zväčšiť trávnaté plochy, atď. Paralympijské hry v Aténach boli zahájené sedemnásteho septembra na štadióne Spyridona Louisa, prvého víťaza maratónu na novodobých Olympijských hrách. Na otváracej ceremónii sa zúčastnilo 3000 dobrovoľníkov, ktorí svojim vystúpením reprezentovali najmä kultúrne zvyklosti a tradície samotného Grécka. Začiatok hier symbolizoval pôsobivý záblesk. Súťažilo sa celkovo v 19 športoch. Zúčastnilo sa 3969 súťažiacich zo 136 krajín, doposiaľ najviac v histórií Paralympijských hier. 2763 mužov a 1206 žien. 15 disciplín je zhodných s disciplínami na Olympiáde (streľba, atletika, cyklistika, drezúra, futbal 5-a-side a 7-a-side, plachtenie, streľba, stolný tenis, plávanie, basketbal na vozíčkoch, šermovanie na vozíčkoch, tenis na vozíčkoch, volejbal) , 4 z nich sú jedinečné a typické len pre paralympiádu (rugby na vozíčkoch, boccia, tlak na lavičke a goalball, hra podobná futbalu, ktorá je určená pre nevidiacich, alebo silne zrakovo postihnutých). Niektoré športy sú určené pre športovcov s rozličnými postihnutiami, iné len pre vymedzenú skupinu.

Do jednotlivých skupín ich rozdeľujú tzv. triediči, aby bolo hodnotenie ich výkonov čo najobjektívnejšie. Športovci pretekajú v nasledovných kategóriach: amputovaný, spastitci, mentálne postihnutý, les autres (ostatné postihnutia pohybového oparátu), zrakovo postihnutý a vozičkári. Ďalej môžu byť rozdelený do rôznych kategórii postihnutia na základe úrovne ich funkčných schopností. Úspešnosť tejto paralympiády dokazuje aj 304 nových svetových a 448 paralympijských rekordov. Na špicu v tabuľke získaných medailí sa prebojovala Čína so 63 zlatými, 46 striebornými a 32 bronzovými medailami. Slovenská reprezentácia získala 5 zlatých, 3 strieborné a 4 bronzové medaily a týmto sa umiestnila na 30 pozícii zo 73 krajín, ktoré získali aspoň jednu medailu. Zo 600 dopingových testov bolo len 6 pozitívnych, čo je znakom veľkého športového ducha, ktorý sprevádzal všetkých účastníkov počas celého trvania týchto hier. Počas prvého dňa bol zlomený rekord v cyklistike v Aténskom velodrome. Prvú zlatú medailu získali Angličania. V džude sa zaskvel reprezentant Japonska Satoshi Fujimoto, ktorý opäť po tretí krát na po sebe idúcich paralympiádach získal zlato. Čo sa futbalu týka, Brazília, Argentína a Španielsko svojimi víťaznými zápasmi opäť potvrdili svoju kvalitu a prevahu nad ostatnými mužstvami. V druhý deň bola zahájená atletika, ktorá je považovaná za kráľovský šport na Olympijských, tak ako ja na Paralympijských hrách. Tento deň taktiež znamenal zahájenie plávania, futbalu pre siedmych, rugby a tenisu na vozíčku. Hneď v prvú noc plávania padol rekord na 100 metrov motýlik, ktorý prekonal grécky plavec Charalambos Taiganidis. Svetové rekordy padli aj vo voľnom štýle na 50 a 100 metrov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: www.athens2004.com, www.spv.sk, denník Pravda- sept. vydania
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.