referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Veronika
Sobota, 4. februára 2023
Profesionálna náhradná výchova v rodine
Dátum pridania: 29.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sten
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 211
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 5.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 9m 40s
Pomalé čítanie: 14m 30s
 
Úvod

Väčšina ľudí nevie, čo sa skrýva pod názvom "Profesionálna náhradná výchova v rodine (PNVR)" alebo ak aj áno, tak majú veľmi skreslený pohľad. Práca profesionálnych náhradných rodín (PNR) je práca náročná ako aj psychicky, tak aj fyzicky, preto ten, kto chce robiť túto prácu, ju musí brať ako svoje povolanie a nielen ako zamestnanie.


Profesionálna náhradná výchova v rodine

Prvýkrát bola spomenutá v r. 1993 v zákone č. 279/1993 Z. z. o školských zariadeniach. V tej dobe patrili detské domovy (DeD) pod rezort školstva. Zámerom zákonodarcu bolo vytvoriť taký typ náhradnej rodinnej výchovy, v ktorom by sa spájali výhody rodinného prostredia s dostupnosťou odbornej pomoci pri výchove detí. Od toho roku prešlo PNR veľkým vývojom (no i tak to ešte nie je to čo by malo byť) a od 1. 7. 1998 túto problematiku vymedzuje v § 26 zákon č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov a vyhláška MPSVaR SR č. 198/1998 Z. z.

V PNR nejde o formu náhradnej rodinnej starostlivosti, ale o formu ústavnej výchovy. Do PNR sa totiž dostávajú deti s nariadenou ústavnou výchovou, ktoré sa do inej náhradnej starostlivosti (osvojenie, pestúnstvo) nedostali. Ide hlavne o staršie deti, súrodenecké skupiny, rómske deti, deti s výchovnými problémami, deti mentálne či psychicky postihnuté, deti, ktoré sú v kontakte s rodičmi, ale ich rodičia sa o nich nemôžu starať. Profesionálny náhradný rodič má tieto deti vo vlastnom rodinnom prostredí 24 hodín denne, no zároveň je zamestnancom DeD, s ktorým podpísal pracovnú zmluvu (tu je i dohoda o vykonávaní starostlivosti v PNR) a jeho pracovnou náplňou je výchova dieťaťa. PNR je organizačnou súčasťou DeD t. j. dieťa stále patrí do DeD, ale má to šťastie, že môže vyrastať v rodine a nie v inštitúcii.


Koľko detí môže byť v PNR?

PNR nemusí tvoriť len manželský pár, ale môže ísť aj o osamelú ženu, či muža. Jeden PNR môže mať najviac tri deti, pričom postihnuté dieťa sa ráta za dve. Ak ide o väčšiu súrodeneckú skupinu, PNR sa môžu stať obaja manželia, no najviac môžu mať šesť detí. Tento počet sa nemení ani vtedy, keď PNR majú väčší, či menší počet vlastných detí.


Výhody profesionálnej náhradnej starostlivosti

1.Profesionálna rodina lepšie zohľadní napĺňanie potrieb dieťaťa.
2.Prechod detí do dospelosti je prirodzenejší a predpokladom je, že niektoré rodiny požiadajú o inú formu starostlivosti ako napr.: pestúnstvo či dokonca adopcia.
3.Možnosť umiestniť aj viac početné skupiny súrodencov.
4.Prechod detí zo samostatnej skupiny detského domova do profesionálnej rodiny je realizovateľný bez súdneho rozhodnutia a bez súhlasu biologických rodičov. Je teda časovo menej náročný.
5.V profesionálnej rodine sa dá kvalitne a efektívne pracovať s biologickou rodinou.
6.Profesionálna náhradná výchova kvalitou a hodnotou zodpovedá pestúnskej starostlivosti.
7.Dieťa má možnosť vyrastať v prirodzenom prostredí, nie je vytrhnuté z rodiny a umiestnené v zariadení.
8.Aj dieťa s nariadenou ústavnou výchovou môže byť umiestnené v rodine.
(www.nahradnarodina.sk)
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: KOLEKTÍV AUTOROV: Profesionálny rodič, alebo guľatá kocka, Bratislava: OZ Návrat, 2000, ISBN 80-967908-1-1
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.