Predmet: Slovenský jazyk
Zložka: literárna, jazyková, slohová
Ročník: štvrtí
Téma: Autor pre deti v didaktickej komunikácii
Cieľ:
Kognitívny – Oboznámiť sa so životom Pavla Dobšinského a spoznať jeho najvýznamnejšie dielo. Pracovať s obsahovou a formálnou stránkou textu. Rozvíjať fantáziu a tvorivosť žiakov.
Komunikačný – Vedieť porozprávať obsah Dobšinského rozprávky Radúz a Ľudmila.
Typ vyučovacej hodiny: integrovaný
Metódy:
Motivačné metódy – motivačný rozhovor
Metódy čítania – hlasné čítanie, informačné čítanie, rolové čítanie
Metódy počúvania – interpretácia
Metódy písania
Metódy rozhovoru – sokratovský rozhovor
Organizačné formy: individuálna, hromadná, skupinová
Pomôcky: mapa Slovenska, kniha Slovenské rozprávky od Pavla Dobšinského, tabuľa, zošity
Metodický postup
EVOKÁCIA je navodená motiváciou
Žiaci, na dnešnej hodine si prečítame rozprávku, ktorej názov vám neprezradím, vy naňho musíte prísť samy. Písmenká boli také nezbedné, že sa nám pomiešali, ak ich správne usporiadate, prídete na to, o kom si budeme dnes čítať. Prezradím vám iba toľko, že názov našej rozprávky tvoria dve mená.
AÚDRZ A UDILĽMA
(Radúz a Ľudmila)
(Učiteľ má tieto písmenká prichystané na kartičkách, žiakov rozdelí do troch skupín po šiestich a každej skupine dá príslušný počet kartičiek. Tak má každá jedna skupina za úlohu vytvoriť z kartičiek na ktorých sú písmená jedno zmysluplné slovo. Slová si spojíme a vytvoríme tak názov rozprávky s ktorou budeme na hodine pracovať.)
Zaujímavosti o referátoch
Ďaľšie referáty z kategórie