Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Humor v modernej detskej poézii a v didaktickej komunikácii

Predmet: Slovenský jazyk
Zložka: literárna, jazyková, slohová
Ročník: druhý
Téma: Humor v modernej detskej poézii a v didaktickej komunikácii
Cieľ:
Kognitívny – Oboznámiť sa s textom. Uvedomiť si ako oslovujem kamarátov.
Komunikačný – Nebáť sa tvoriť niečo nové, používať fantáziu.
Typ vyučovacej hodiny: kombinovaný
Metódy:
Motivačné metódy – motivačný rozhovor
Metódy čítania – hlasné čítanie
Metóda písania
Metódy počúvania
Organizačné formy: hromadná, individuálna
Pomôcky: encyklopédia v ktorej je stonožka, texty

Metodický postup
EVOKÁCIA
„Žiaci, ktoré ročné obdobie máte najradšej?“ Leto
„Kam môžeme v lete chodiť?“
„Radi chodíte na kúpaliská.“

Dnes si prečítame príbeh o Kubkovi na kupku.

EXPOZÍCIA
Kubko na kupku
Kubko, Kubko, Jakubko,
kúp si lístok na kupko!
Slnko v lete nie je skúpe,
kŕdeľ detí sa tam kúpe,
voda je tam teplušká,
krásne sa v nej kupušká.
Kubo, Kubko, Jakubko
len čo prišiel na kupko,
pohľadal si trávu mäkkú,
v chládočku si prestrel deku.
Tak náš Kubko na kupku
kupuškal sa na pupku.
a) Ktoré slová znejú rovnako? Ako sú napísané?
b) Slová kupko a kúpalisko majú rovnaký význam. Kedy použijete slovo kupko a kedy dáte prednosť slovu kúpalisko?
c) Ak chceme Kuba osloviť milo, povieme mu Kubko. Milo oslovme Joža, Ľuba, Ľubu, Rada, Idu, Vlada, Eda, Miladu. Mená detí napíšte a podčiarknite hlásky, ktoré sa spodobujú.
d) Doplňte chýbajúce písmená:

Stono ka
S pono kami na nô kach
Chodí spávať stono ka.
Ani si ich neobúva,
Ani si ich nevyzúva,
Aj v topánkach o čas búva.
A tvári sa kyslasto.
Vieš, ako je veľa sto?
Je strašné mať sto nô !

FIXÁCIA
Vymyslite nejaký vtipný príbeh, ktorý by rozveselil vašich spolužiakov.

ZÁVEREČNÁ ČASŤ
V jednom texte, ktorý sme dnes čítali sme spomínali stonožku.
„Má naozaj stonožka sto nôh?“
Vyhľadáme si to v encyklopédii a zistíme, že má 30 – 350 nôh.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk