Predmet: Slovenský jazyk
Zložka: literárna, jazyková, slohová
Ročník: štvrtý
Téma: Imaginatívno-lyrická rozprávka v didaktickej komunikácii
Cieľ:
Kognitívny – Vedieť zostaviť osnovu. Na jej základe prerozprávať dej. Upevniť vedomosti o priamej reči.
Komunikačný – Vedieť ohodnotiť seba aj spolužiakov kladne. Nebáť sa tvoriť niečo nové, používať fantáziu.
Typ vyučovacej hodiny: kombinovaný
Metódy:
Metóda zhlukovania
Motivačné metódy – motivačný rozhovor
Metódy čítania – hlasné čítanie
Metódy počúvania – interpretácia, vysvetľovanie
Metódy rozhovoru – heuristický rozhovor
Metóda opakovania
Organizačné formy: hromadná, individuálna
Pomôcky: obrázok svetelného lúča, text „Svetelný lúč“ – Zlata Solivajsová
Metodický postup
EVOKÁCIA
Čítanky sú zatvorené. Metódou zhlukovania napíšu asociácie na svetelný lúč. Napr. vesmír, žiara, obloha, padajúca hviezda... Nakreslite, ako podľa vás vyzerá svetelný lúč. Podľa mňa vyzerá takto (ukážem obrázok). Kreslia na papier. Všetky ústne ohodnotíme a najkrajší vyvesíme nad tabuľu. „Prečo ste ho takto nakreslili?“
Predstavte si, že ste svetelným lúčom. Čo by ste ako svetelný lúč robili? Lietali, svietili...
„Vyzerali by ste tak, ako ste nakreslili? Kde by ste žili?“ Vo vesmíre.
„Na akej planéte?“ Mars.
„Ako by ste sa pohybovali?“ Lietali by sme, prevážali by sme sa na veľkom voze.
„Čo by ste robili, keby ste mali byť poslušným svetelným lúčom?“ Svietil by som ani nie silno, ani nie slabo. Lietal by som opatrne, tak, aby som do nikoho nenarazil.
„O jednom svetelnom lúči nám píše aj autorka Zlata Solivajsová.“
Zaujímavosti o referátoch
Ďaľšie referáty z kategórie