Predmet: Slovenský jazyk
Zložka: literárna, jazyková, slohová
Ročník: štvrtý
Téma: Nácvik spisovnej výslovnosti (znelostná asimilácia) a kultivovanie ústneho prejavu žiaka
Cieľ:
Kognitívny – Zopakovať si znelé a neznelé spoluhlásky. Vedieť kedy k spodobovaniu dochádza a kedy nie.
Komunikačný – Dbať na správnu výslovnosť, správne tempo a pauzy v reči pri čítaní textu.
Typ vyučovacej hodiny: kombinovaný
Metódy:
Motivačné metódy – motivačný rozhovor
Metódy čítania – hlasné čítanie
Metódy počúvania – interpretácia, vysvetľovanie
Metódy opakovania
Organizačné formy: hromadná, individuálna
Pomôcky: výkres so spoluhláskami, papieriky so spoluhláskami (znelé, neznelé), texty
Metodický postup
EVOKÁCIA
Zopakujeme si znelé a neznelé spoluhlásky. V triede ukryjem papieriky so spoluhláskami. Žiaci ich nájdu a pripevnia na tabuľu do dvoch riadkov
párové znelé b d ď dz dž g h z ž v
párové neznelé p t ť c č k ch s š f
Aké spoluhlásky sme ešte nespomenuli? Žiaci ich vypíšu do 3. riadku
nepárové znelé j l ľ m n ň r
Vyvesím výkres na tabuľu.
EXPOZÍCIA
Slová v ktorých sú spoluhlásky na hranici slov, pri ktorých dochádza k spodobovaniu budú vyznačené hrubo a pri ktorých nedochádza k spodobovaniu kurzívou. Pracujeme s textom a žiaci odôvodňujú spodobovanie, resp. nespodobovanie.
Obyvatelia mesta si však o vzniku Rolandovej studne rozprávali čosi inšie. Zavítal vraj rytier Roland po akejsi rytierskej povinnosti aj na Bratislavský hrad. Pokojná povinnosť to bola. Jeho meč Durandal, zázračný meč z nezničiteľnej ocele, mu tichoi visel na páse, zasunutý v drahocennej pošve.
Podvečer, keď už slnce zapadlo za tmavé chrbty hôr, prechádzal sa Roland po hradných valoch. Beláskavý súmrak padal na hrad, na mesto pod ním i na široké svahy dunaja. Na nádvorí hradu pukotala vatra, okolo ktorej zaznievala vrava vojenskej družiny. Z kováčskej dielne sa ozýval jasný cveng úderov kovu o kov. Kdesi za valmi vŕzgali káry naložené plnými putňami hrozna. Končil sa tichý jesenný deň.
Zaujímavosti o referátoch
Ďaľšie referáty z kategórie