Predmet: Slovenský jazyk
Zložka: literárna, jazyková, slohová
Ročník: tretí
Téma: Hyperbola a satira v didaktickej komunikácii
Cieľ:
Kognitívny – Vžiť sa do jednotlivých postáv, premýšľať o charakterových a povahových črtách hlavných postáv a zhodnotiť ich správanie a konanie. Pracovať s obsahovou a formálnou stránkou textu. Rozvíjať fantáziu a tvorivosť žiakov.
Komunikačný – Rozvíjať zručnosť orientovať sa v texte, uvedomiť si, že všetko, čo robíme, mali by sme robiť správne.
Typ vyučovacej hodiny: integrovaný
Metódy:
Motivačné metódy – motivačný rozhovor
Metódy čítania – hlasné čítanie
Metódy počúvania – interpretácia
Metódy rozhovoru – heuristický rozhovor
Organizačné formy: skupinová práca
Pomôcky: veselá stonožka, čítanka pre 3. ročník, magnetofón, kazeta s piesňou Keby mala rozum
stonožka, klavír, učebnica hudobnej výchovy pre 4. ročník
Metodický postup
MOTIVAČNÁ ČASŤ
„Žiaci, povedzte mi, koľko rúk má človek?“ Dve.
„Čo sa dá s dvoma rukami naraz robiť?“ písať aj gumovať
„Predstavte si, že máte štyri ruky. Čo by ste mohli s nimi naraz robiť?“ Variť obec, umývať riad...
„Keby ste mali 50 rúk?“ písať, gumovať, vysávať, utierať prach, polievať kvety, česať sa...
„Žiaci, videl z vás už niekto stonožku?“
Priniesla som vám encyklopédiu, pozrieme sa na stonožku ako vyzerá. Čo sme zistili po prečítaní textu? Koľko nôh má stonožka? 30 – 350 nôh. Nemusí mať 100 nôh, môže ich mať viac alebo menej.
Učiteľ pustí žiakom pieseň Keby mala rozum stonožka. Pieseň je zhudobnená v učebnici hudobnej výchovy pre 4. ročník na strane 12.
Učiteľ poprosí žiakov, aby nalepili na tabuľu „veselú stonožku“.
Zaujímavosti o referátoch
Ďaľšie referáty z kategórie